Bitkisel ve diyet takviyeleri kullananlarda tespit edildi!

Karaciğere zararlı ilaç ve takviyeler arasında ilk sırada yüzde 19,28 ile antibiyotikler, yüzde 15,22 ile bitkisel ilaçlar ve besin takviyeleri ikinci sırada yer aldı. Avustralyalı bilim adamlarının 11 yıllık tıbbi geçmişi incelemesi ve analizi gerçeği ortaya koyuyor

Bitkisel ve diyet takviyeleri kullananlarda tespit edildi!

Avustralyalı bilim adamları, 11 yıllık hasta kayıtlarının geriye dönük analizine dayanarak; bitkisel ilaçlar ve diyet takviyeleri kullanan kişilerin karaciğer hasarını ciddi şekilde artırdığını belirlediler.

İddiaya göre bu takviyeler özellikle kas büyümesini hızlandırmak veya kilo vermek için kullanılıyor.Bazı durumlarda ciddi karaciğer hasarı nedeniyle hastaların hayatta kalabilmesi için karaciğer nakline ihtiyacı oluyor.

Avustralya'nın hakemli tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, başkent Sydney'de bulunan Royal Prince Alfred Hastanesi'nin karaciğer hastalıkları merkezine 2009 ila 2020 yılları arasında yatan hastalarda bitkisel ve diyet takviyeleri kaynaklı karaciğer hasarında artış tespit edildi. Bilim insanları, bazı hastalarda ise meydana gelen karaciğer hasarının büyük olması sebebiyle karaciğer nakline ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

KAS GELİŞTİRME VE ZAYIFLAMA TAKVİYELERİ

Analiz araştırması sonucunda karaciğere zararlı ilaç ve takviyelerin en başında, yüzde 19.28 oranında antibiyotikler bulunurken ikinci sırada yüzde 15.22 oranıyla bitkisel ve diyet takviyeleri yer aldı. Parasetamol ve antibiyotiklerden kaynaklanan karaciğer hasarının yaygın olduğunu ifade eden bilim insanları, bitkisel ve diyet takviyesi sebebiyle karaciğer hasarı yaşayanların organ nakline kadar giden kötüleşme yaşadığı vurgulandı. Bahsi geçen diyet takviyelerinin çoğunlukla kas geliştirme ve zayıflama takviyeleri olduğu belirtildi.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.