Balığı böyle yerseniz kanserden koruyormuş!

Dünya üzerinde 8 kadından birini etkilemekte olan meme kanserinde beslenme de oldukça önemli bir yer alıyor. Araştırmacılara göre beslenmenin, kanser oluşumuna bilinen etkisi yüzde 30’lar civarında peki meme kanserinden korunmak için hangi besinleri tüketmek gerekiyor? İşte detaylar...

Balığı böyle yerseniz kanserden koruyormuş!

Diyetisyen Merve Sehlikoğlu, “Bazı besinlerin meme kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu da biliyoruz. Bunların düzenli olarak tüketilmesinde fayda var” diyor. 

Kurubaklagiller kilo kontrolü sağlıyor: Meme kanserinden korunmak için normal vücut ağırlığında olmak önemli bir unsur. Mercimek, barbunya, kuru fasulye, nohut gibi kurubaklagiller posaları sayesinde kan şekerini dengelemede önemli bir yere sahip olduklarından tokluk süresini uzatarak kilo kontrolüne yardımcı oluyorlar.

Çiğ sarımsağın sırrı: Araştırmalar bize sarımsağın da bağışıklığı güçlendirici ve kanserden koruyucu etkisi olduğunu gösteriyor. Bu olumlu etki ise sarımsakta bulunan “allisin” isimli bileşende gizli. Sarımsağın bu özelliğinden yüksek oranda faydalanmanın sırrı ise ezilip, çiğ olarak yenilmesi olarak gösteriliyor.

Zeytinyağı koruyucu E vitamini deposu: Zeytinyağı bol miktarda E vitamini içeriyor. Bu sayede hem kanser oluşumunu engelliyor hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bundan dolayı yemek hazırlarken yağ tercihinin, kilo kontrolü açısından aşırıya kaçmamak koşulu ile zeytinyağı yönünden yapılması önem taşıyor.

C vitamini antioksidan etkili: Vitaminler, hastalıklarla mücadelede büyük önem taşıyor. Antioksidan özelliği bilinen C vitamininin yetersizliğinin kanser oluşumu ile ilgili olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle portakal, mandalina, kivi gibi meyvelerin yanı sıra maydanoz, turp, yeşil biber gibi C vitamini deposu olan sebzelerin sofralarda mutlaka bulunması gerekiyor.

Ayrıca domates de çiğ olarak tüketildiğinde “likopen” içeriği ile kanserden korunmada etkili bir besin olarak dikkat çekiyor.

Yağlı balıkları tercih edin: Sardalya, somon, uskumru, palamut, lüfer gibi balıklar sahip oldukları yüksek orandaki yağ asitleri (Omega-3) sayesinde meme kanserine karşı koruyucu etkiye sahip besinler arasında geliyor. Bu nedenle balığa sofralarımızda ızgara ve buğulama gibi pişirme yöntemlerini kullanarak haftada 2-3 kez yer vermek gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.