Bağışıklık sistemini güçlendiren bu dörtlüye dikkat!

Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gizem Samlı, bağışıklık sistemi için önemli açıklamalarda bulundu. Samlı: ''Oysa bağışıklık sisteminin temelini oluşturan dört unsurun ''düzenli uyku, yeterli su tüketimi, dengeli beslenme ve egzersizdir'' dedi.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bu dörtlüye dikkat!
banner150

Yazılı bir açıklama yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gizem Samlı, bağışıklık sistemin güçlü tutulmasının önemli olduğunu belirtti. 

Özellikle eğitim hayatına kademeli geçişin ardından anne babalar çocuklarını Covid-19 salgınından korumak için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını arıyor” diyen Samlı şunları dile getirdi:

DÜZENLİ UYKU
"Uyku bedenimizin bizi korumak için bağışıklık artırıcı hücreler üretmesine yardımcı oluyor. Hastalandığımızda iyileşmek için uykuya olan ihtiyaç artıyor. Yeterli ve düzenli uyku hastalanmaktan alıkoymasa da ihmal edildiğinde çocuğunuzun bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir. Bir yaşın altındaki bebeklerin 12-16 saat, 1-2 yaş arasındaki çocukların 11-14 saat, 3-5 yaş arasındaki çocukların 10-13 saat, 6-12 yaş grubunun 9-12 saat ve 13-18 yaş arasındaki çocukların da 8-10 saat günlük uykuya ihtiyacı var. 

YETERLİ SU TÜKETİMİ
Her gün yeterince su içilmesi, güçlü bağışıklık sistemi için gerekli. Suyun, kandaki besinleri ve bileşikleri taşıdığını, vücut sıcaklığını düzenlediğini, atıkları giderip eklemleri yağlıyor.  su içeren meyve ve sebzelerin de tüketilmesini öneriyor. Şekerli meyve suları, şuruplar, meyve suyu konsantreleri, gazlı ve gazsız içeceklerden uzak durulması gerek.

İlk altı ay sadece anne sütü, 6-12 ay arası günde 30-100 ml, 1-4 yaş arası 4 su bardağı, 4-8 yaş arası 4-6 su bardağı, 8-12 yaş döneminde 6-8 su bardağı ve 12 yaş üzerinde 8-10 su bardağı su tüketilmeli.

DENGELİ BESLENME
Daha güçlü bağışıklık sistemi ve düşük bulaşıcı hastalık riskinin temeli, dengeli beslenmede yatıyor. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, lif, protein ve antioksidanları alması için her gün çeşitli taze ve işlenmemiş yiyecekler tüketmesi gerekiyor. Vitamin kaybına yol açacağından sebze ve meyveleri fazla pişirmemek gerekiyor. Bitkisel olarak sebze, meyve, kuru baklagiller ve tahıllar, hayvansal olarak yumurta, et, tavuk, balık ve sakatat ile süt ve süt ürünleri grubundan besin alımına dikkat edilmesi gerekiyor.

EGZERSİZ
Çocuklarımızın her gün en az bir saat egzersiz yapması gerekiyor. Egzersiz, kalp atış hızını artırma, biraz terleme, eğlenme ile bağışıklık sistemini koruyan ve çocukları sağlıklı tutan süreçtir”

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.