Rusya merkezli arama motoru Yandex ülkesinden çekilme kararı. Yeni merkezi ise Hollanda olacağı yönde.

Başta Yandex ve Vk olmak üzere birçok Rus şirketi, Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa Birliği ve ABD tarafından yaptırımlara maruz kaldı. Uluslararası alanda daha fazla kullanıcı çekme arzusunu dile getiren Yandex, Hollanda üzerinden Rusya'daki faaliyetlerine başlayacağını duyurdu.

Yandex'in bir arama motoru olarak başlayan girişimleri, reklamcılık, haritalar, e-ticaret, bulut yedekleme ve sürücüsüz araba yazılımlarını içerecek şekilde genişledi. Rusya'nın lider teknoloji şirketi olarak nitelendirilen Yandex, fikri mülkiyetinin bir kısmını yurt dışına devretmek için çalıştığını duyurdu.

On yılı aşkın bir süredir Yandex NV holding şirketine ev sahipliği yapan Hollanda, artık şirketin genel merkezi olacak. Yandex yöneticileri konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, "Mevcut jeopolitik ortam göz önüne alındığında, Yandex ailesinin mülkiyetini ve yönetimini yeniden yapılandırmak için stratejik bir süreç başlattık." ifadelerine yer verdi.

Analistler, Rusya dışındaki sürücüsüz teknoloji, bulut, eğitim teknolojisi ve veri etiketleme alanındaki faaliyetleri nedeniyle Yandex NV'nin Yandex markasından ayrılacağını tahmin ediyor. Rusya'nın devlet haber ajansı TASS, duyuruyu Yandex'in Rusya'dan ayrılışı olarak nitelendirdi.

Yandex NV yönetim kurulunun planı, Yandex'in operasyonlarının bir kısmının devredilmesinin, şirketin Rusya dışında faaliyet gösterme ve büyüme şansı elde etmesinin tek yolu olduğunu kabul ediyor gibi görünüyor. Rus hükümeti konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Yandex tarafından yayınlanan duyurunun detayı ise şu şekilde;

WhatsApp kullanıcılarına müjde! Ortaya çıktı WhatsApp kullanıcılarına müjde! Ortaya çıktı

“Rusya’dan bağımsız olarak belirli hizmetlerin (otonom sürüş teknolojileri, bulut bilgi işlem, veri etiketleme ve edtech dahil) uluslararası bölümlerinin geliştirilmesi için çalışma yürüteceğiz. Belirli yönetişim unsurlarının devredilmesi de dahil olmak üzere, Yandex NV’nin Yandex Grubundaki diğer tüm işletmelerin (arama ve reklamcılık, mobilite, e-ticaret, yemek teslimatı, teslimat, eğlence hizmetleri ve Rusya ve uluslararası pazarlardaki diğerleri dahil) mülkiyetini ve kontrolünü elden çıkarmayı planlıyoruz. Şirketin denizaşırı operasyonlarının bir kısmını Yandex NV’ye bırakılacak, geri kalanı ise Rusya’daki Yandex yönetimine geçecek.”