Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karar kapsamında, hak sahiplerine konut için 750 bin TL, ahırı bulunan konut için 1 milyon TL, iş yeri için 400 bin TL'ye kadar hibe ve kredi desteği sağlanacak.

Hibe ve kredi desteği nasıl alınacak?

Hibe desteği, hak sahiplerinin tercihine göre nakdi olarak veya inşaat malzemesi olarak verilecek. Nakdi hibe desteği almak isteyen hak sahipleri, yapım ruhsatının alındığı tarihten itibaren en geç bir yıl içerisinde Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı'na başvuruda bulunabilecek.

Kredi desteği, iki yıl ödemesiz olmak üzere toplam azami on yıl vadeli ve faizsiz olarak kullandırılacak. Kredi başvuruları da hak sahiplerinin tercihine göre e-Devlet üzerinden veya doğrudan il müdürlüklerine yapılabilecek.

Hibe ve kredi desteği kimlere verilecek?

Hibe ve kredi desteği, 6 Şubat depreminde yapıları orta ve üzeri hasarlı olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişi maliklere verilecek. Bir hak sahibine sadece bir konut ve bir işyeri için hibe ve kredi desteği verilebilecek.

Hibe ve kredi desteğinin amacı nedir?

Hibe ve kredi desteği, depremde hasar gören konut ve iş yerlerinin yeniden inşa edilmesine ve depremzedelere maddi destek sağlanmasına yönelik bir adım olarak atıldı.

Depremzedeler için yeni bir umut

Hibe ve kredi desteği, depremzedeler için yeni bir umut ışığı oldu. Destek sayesinde depremzedeler, evlerini ve iş yerlerini yeniden inşa etme imkanı bulacak.

arkkarar