Beklenen "Büyük Marmara Depremi" ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunan Prof. Celal Şengör, "Şiddeti 9'a çıkabilir" diyor.

Son iki haftadır meydana gelen yıkıcı depremler endişe verici olurken, uzmanlardan gelen uyarılar ardı ardına geldi. Uzmanlar, yırtılmış bir fayın bölgedeki diğer fayları tetikleyebileceğini, bu nedenle dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Bu konudaki en çarpıcı açıklamalardan biri Prof. Dr. Celal Şengör'e aittir. KAFA TV YouTube kanalına konuk olan Prof. Dr. Şengör, İstanbul hakkında korkutan açıklamalarda bulundu.

"YEŞİLKÖY'DE VE TUZLA'DA HİSSEDİLEN ŞİDDET 9'A ÇIKACAK!"

Marmara'da en az 7 şiddetinde deprem beklediklerini söyleyen Şengör, bu depremin Yeşilköy ve Tuzla'da 9 şiddetinde hissedileceğini belirtti. Şengör, "Yeşilköy'de ve Tuzla'da şiddet 9'a çıkacak! Büyüklük değil ama şiddet 9 olarak hissedilecek. Depremin büyüklüğü için en az 7.0 şiddetini öngörüyoruz. Yeşilköy'ün zemini de iyi değil. Adalar'daki evler sağlam ama fay burnunuzun dibinde, Adalar'da tsunami tehlikesi yok. Adalar'ı sıkı bir şekilde sallayacak." ifadelerini kullandı.

"2 DAKİKA SÜRECEK, BÜYÜKLÜĞÜ EN AZ 7.0"

İstanbul depreminin süresiyle ilgili de tahminde bulunan Şengör açıklamasının devamında şöyle konuştu;

"Elimizdeki verilere göre İstanbul depreminin 2 dakika süreceğini düşünüyoruz. Beykoz, Anadolu Hisarı ve Bebek buralar sağlam yerler fakat Beşiktaş'a garanti veremem. İstanbul'da sahillerden uzak durulmasını tavsiye ediyorum.