Pirinç üretimi azalmasa da doğal pirinç fiyatları son iki ayda %30 arttı. Türkiye Hububat Kurumu'nun (TMO) çeltik taban fiyatını %200'den fazla artırması, üreticilerde yüksek fiyat beklentisi yarattı. Sanayi temsilcileri, çiftçinin ürünün yüzde 20'sini sattığını, ancak geri kalanının depolandığını söyledi.

2 AYDA YÜZDE 30 ARTIŞ

Dünya gazetesine göre, serbest piyasada fiyatlar artacağı için üreticiler arzı kısmaya başlıyor. Arz sıkıntısı da işlenmemiş doğal pirincin fiyatını %30 artırdı. Doğal kel pirincin fiyatı son iki ayda 24,5 liradan 32 liraya yükselirken, Osmancık çeşidinin fiyatı yüzde 15,5, Luna çeşidinin fiyatı ise yüzde 23,6 arttı.

Naturel ürün fiyatında artışın yakın zamanda işlenmiş ürün fiyatına da yansımasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden sektör temsilcileri yaptıkları açıklamada, serbest piyasada çeltik fiyatlarının TMO’nun açıkladığı fiyatın 2 ile 3 lira üstünde yer almasına rağmen çiftçinin elindeki ürünü satmaya yanaşmadığı söylediler.

Bu fiyat artışında TMO’nun yarattığı beklentinin etkin rol oynadığını vurgulayan sektör temsilcileri, “TMO’nun geçen yıla oranla 2 kattan fazla fiyat artışının üstüne artı 1 lira daha vermesi çiftçileri daha fazla beklenti içine soktu. Çiftçi elindeki ürünün ancak yüzde 20’sini sattı. Geri kalanını ise depoya koydu. Bundan dolayı çeltik arzının sınırlı olması, serbest piyasada fiyatların artmasına yol açıyor. Diğer yandan bakliyat grubunda ise en fazla artış yüzde 14,6 ile nohutta yaşanırken, en az artış ise yüzde 10,8 ile kırmızı mercimekte yaşandı” dediler.