Türkiye'yi sarsan kadın cinayetlerinden biri olan Pınar Gültekin'in vahşice öldürülmesine ilişkin davanın 13. duruşması bugün görüldü.

Pınar Gültekin'in Cemal Metin Avcı tarafından öldürülmesine ilişkin davada sona gelindi. Saat 13.00'te başlayan duruşmaya katil zanlısı Cemal Metin Avcı, cezaevinden katıldı.

Duruşmada Cemal Metin Avcı ve Mertcan Avcı için ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıkların 'suç delillerini gizleme' suçundan indirim uygulanmaksızın cezalandırılması talep edildi.

Karıncayı bile incitemeyeceğini iddia etti

Kendisinin bir karıncayı bile incitemeyeceğini iddia eden Cemal Metin Avcı, boğduktan sonra varile koyarak yaktığı ve üzerine beton döktüğü Pınar Gültekin'i ağır tahrik altında öldürdüğünü ileri sürdü.

Tepki çeken karar

Katil Cemal Metin Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ceza haksız tahrik indirimiyle 23 yıla düşürüldü.

Ne olmuştu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020 tarihinde kaybolmuş, beş gün sonra, 21 Temmuz günü de Gültekin'in cansız bedeni ormanlık bir alanda bulunmuştu.

İtiraf etti

Cinayetle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında güvenlik kameralarından teşhis edilen şüpheli Cemal Metin Avcı, "canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürmek" suçlamasıyla tutuklandı. Avcı, 27 yaşındaki Gültekin'i boğarak öldürdüğünü, cesedini varile koyup yaktığını ve üzerine beton döktüğünü itiraf etti. Olayla ilgili olarak Adli Tıp tarafından hazırlanan raporda ise Pınar Gültekin'in canlı bir şekilde yakıldığı ortaya çıktı. Raporda, "Mevcut verilerle kişinin hayattayken yangına maruz kaldığının kabulü gerektiği oybirliğiyle mütalaa olunur" ifadelerine yer verildi.

Aile üyeleri de yargılanıyor

Bir önceki duruşmada savcılık da esastan mütaalasını açıkladı. Savcılık, tutuklu bulunan sanığın "canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme", tutuksuz yargılanan kardeşi Mert Avcı'nın ise "canavarca hisle ve eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti. Anne A. Avcı, baba S. Avcı, sanık Cemal Metin Avcı'nın eski eşi E.K. ve iş ortağı Ş.G.O. hakkında da "suç delillerini gizleme, yok etme ve değiştirme” suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Kadın örgütleri de karar çıkması beklenen duruşmaya çağrı yaptı.