Asgari ücret yüzde 54.66 artışla 8 bin 506 TL'ye yükseldi. Asgari ücrete yapılan zammın ardından gözler özel sektöre çevrildi. Ekonomist Muhammet Bayram, asgari ücretin üzerinde maaş alanlara yapılacak zam oranını açıkladı.

2023 yılı için geçerli asgari ücret 8 bin 506 TL olarak belirlendi. Yaklaşık 7 milyon çalışanı doğrudan etkileyen asgari ücrete yapılan zam oranı, özel sektör çalışanlarını da yakından ilgilendiriyor. 

Yeni asgari ücret rakamıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemde değişiklik olacak.

Özel sektörde zam oranı yüzde kaç olacak? Uzman isim rakam verdi - Resim: 7

Peki asgari ücrete yapılan yüzde 55'lik zam özel sektörde çalışan ve asgari ücretin üstü maaş alanları nasıl etkileyecek? Ekonomist Muhammet Bayram milliyet.com.tr'ye cevapladı. Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz daha önceki asgari ücretle alakalı tahminlerde şundan bahsettik. Eğer asgari ücret çok fazla artarsa komşu ücretlerin ve ortanca ücretlerin kaybolacağından bahsettik. Ama bugün açıklanan rakam makul bir rakam olarak karşımıza çıkıyor.

Özel sektörde zam oranı yüzde kaç olacak? Uzman isim rakam verdi - Resim: 8

‘YILBAŞINDAN İTİBAREN YAPILAN ZAM YÜZDE 100’DÜR’

En azından 9 bin ve üzeri rakamlar kadar olumsuz bir etki göstermeyeceği açıktır. Bu noktada işverenlerimiz asgari ücrette yüzde 54.66 ara dönem zammı yapsa dahi yılbaşından itibaren yapılan zam tam tamına yüzde 100’dür.

‘BU DOLAR BAZINDA TARİHİ BİR REKOR’

Çünkü 2022 yılı başında 4 bin 253 TL lira olan asgari ücret şu anda 8 bin 506 lira tam tamına yüzde 100’lük zam söz konusu. Bu dolar bazında tarihi bir rekordur. Bu 445 dolarlık bir asgari ücret demektir. Asgari ücretin döviz bazında düşük kaldığından bahsediliyordu. Ama şu anda asgari ücret rekor seviyesinde.

Özel sektörde zam oranı yüzde kaç olacak? Uzman isim rakam verdi - Resim: 11

‘REKABETÇİ BİR ASGARİ ÜCRET DÜZEYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Tam da iş te bu noktada işverenlerimizin maliyeti devreye giriyor. İşverenlerimiz maliyet yaparken tabi ki de işçiyi koruyacaktır. Türkiye’nin yatırım, üretim ve istihdam temelinde büyümesi için rekabetçi bir asgari ücret olması gerekiyordu. Bir nebze de öyle olduğunu düşünüyorum.

Neden bir nebze diyorum. Burada işverene destekler bir önceki asgari ücret düzeyinde yeterliydi ama bizim işverene beklediğimiz sigorta primi indirimi gerçekleşmedi. Asgari ücret desteği devam edecek. Şu an itibarıyla çalışan başına 100 TL ödeniyor. Yine erken ve düzenli ödeme indirimi var bu da yüzde 5. Bu indirimin de artırılması gerekiyor. Ancak bununla ilgili belirleme yapılmadı. Devletimiz buna ilişkin bir düzenlemeyi yakın zamanda hayata geçirecektir diye düşünüyorum.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANI NE KADAR ZAM ALABİLİR?

İşverenlerin aynı şekilde diğer çalışanlara zam yapması söz konusudur. Burada gönül ister ki aynı oranda zam yapılsın ama buna ilişkin bir belirleme söz konusu değil. İşverenler ve çalışanlar pazarlık usulü ile bu tutarı belirleyecektir.

Yüzde 54 kadar olmasa dahi 5 ile 10 puan aşağısında bir rakamla asgari ücret üzerindeki fiyatlar da belirlenecektir. Bu konu tamamen işçi ve işveren arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Devletin bu konuda bir regülasyonu söz konusu değildir.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI SONRASI YEMEK ÜCRETLERİ DE ARTAR MI?

Yemek ücretleri 51+ KDV olarak yani 55 lira seviyesine çıktı. Yemek ücretlerinde yeni dönemde artış beklemiyorum. Ancak önümüzdeki dönemde tekrar güncellenecektir. Devletimizin 30 Haziran’a kadar çalışan başına 1000 TL üzerindeki ısınma yardımları üzerinden vergi ve sigorta primlerini almıyor. Bu yardımda tutar değişmeyecektir.

MHP'de Sinan Ateş istifası MHP'de Sinan Ateş istifası

Daha sonraki dönemlerde yemek kartı güncellemesi gündeme gelecektir.”

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANIN İŞVERENE MALİYETİ NE KADAR OLDU?

Yüzde 54.66 oranında zam yapılan asgari ücret net 8 bin 506 TL, brüt 10 bin 8 lira oldu. Bir çalışanın işverene maliyeti ise 11 bin 759 lira 40 kuruşa yükseldi.