2023 asgari ücreti belirleyecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarını sürdürürken, işçi kurumlarından milyonlarca özel sektör çalışanını heyecanlandıran bir adım geldi. Türk-İş, özel sektörde çalışan işçilerin maaş promosyonu alabilmeleri için yasal düzenleme çıkarılmasını, emeklilerde olduğu gibi alt limit belirlenerek güvenceye alınmasını istedi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu, özel sektör çalışanlarına banka promosyonu ödenmesi için mevzuat garantisi talep etti. 

Promosyon maddesini kurul kararları arasına alan Türk-İş, ödenecek promosyonun düşük kalmaması için emeklilerde olduğu gibi maaşa göre değişen kademe oluşturulması ve alt limitin belirlenmesini istedi. 

Özel sektör çalışanlarına maaş promosyonu talebi - Resim: 6

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre Türk-İş, seçimlere kadar yasal düzenleme çıkarılması için iktidar ve muhalefet partileriyle yakın temas kuracak. 

Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun, asgari ücret görüşmeleri kapsamında aldığı ortak kararında, “Emekli ve kamu çalışanlarının maaş promosyonuyla ilgili düzenleme kapsamına özel kesim çalışanları da alınmalı, bir alt limit belirlenerek mağdur olmaları önlenmelidir” denildi.

İki çocuk annesi kadının şüpheli ölümü! İki çocuk annesi kadının şüpheli ölümü!

Özel sektör çalışanlarına maaş promosyonu talebi - Resim: 4

Türk-İş'in, bankaların promosyonu patronlara değil, doğrudan işçiye ödemesini zorunlu hale getirecek bir yasal düzenleme istediği, bu yolla promosyonun tıpkı maaş gibi işçinin hesabına yatırılmasının sağlanacağı öğrenildi.

Yetkililer, yasal düzenleme olmadığı sürece sorunun çözülemeyeceğini belirttiler.