Fransa'da 76'ncı Cannes Film Festivali'nde ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu “Kuru Otlar Üzerine” filminde rol alan Merve Dizdar, "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı.

Oyuncu Merve Dizdar, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle dikkatleri üzerine çekmişti. Merve Dizdar, elde ettiği başarıyla 76. Cannes Film Festivali'ne de damga vurdu.

Fransa'da düzenlenen 76. Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalde bir Türk oyuncu da bir ödül kazandı. Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği "Kuru Otlar Üzerine" filminde rol alan Merve Dizdar, "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü aldı.

Ödülü kazandığı an büyük bir şaşkınlık yaşayan ünlü oyuncu, konuşmasında "A'dan Z'ye herkese, ancak en önemlisi bu karakteri bana güvenerek veren ve onunla çalışmak ayrıcalıktı" diyerek Nuri Bilge Ceylan'a teşekkür etti.

Dizdar, ödülü Türkiye'deki tüm kız kardeşleri adına aldığını belirterek, Nuray karakterini canlandırdığı filmde inandığı şeyler uğruna mücadele eden ve bedeller ödemek zorunda kalan bir kadın olduğunu ifade etti.

Ödülü, bu mücadeleci ruha sahip olan kadınlara güç vermek ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara ithaf ettiğini söyledi.

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üzerine" filminin gösteriminin ardından dünyaca ünlü oyuncular tarafından dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

Ceylan, mutluluğunu paylaşmak için filmin ekibi ve oyunculara teşekkür etmişti.

Film, Doğu Anadolu'nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yerine getiren resim öğretmeni Samet'in başına gelen olayları konu alıyor. Filmin Türkiye'deki vizyon tarihi henüz açıklanmamıştı.