Yapmayan yanar! Sürücüler için son 10 gün! Psikoteknik belgesi nereden alınır ve cezası nedir?

Türkiye’de sürücüleri yakından ilgilendiren psikoteknik uygulaması Trafikte yaşanan olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmişti. Psikoteknik için tanınan 2 aylık sürenin bitmesine son 10 gün kaldı. Sürücülerin trafikte hafıza ve hız kontrolü ile saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için getirilen psikoteknik belgesi nasıl alınır? Psikoteknik belgesi nereden alınır? Sorularını derledik. İşte detaylar…

Yapmayan yanar! Sürücüler için son 10 gün! Psikoteknik belgesi nereden alınır ve cezası nedir?
banner150

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle zorunlu olan psikoteknik test için tanınan 2 aylık süre 3 Şubat’ta sonra eriyor. Türkiye'deki yaklaşık 4 milyon araç sürücüsünü yakından ilgilendiren uygulama kapsamında şimdiye kadar, 1 milyon 100 bin kişi başvuruda bulundu. Sürücülerin trafikte hafıza ve hız kontrolü, saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçen uygulama sonrası verilen psikoteknik belgesi nasıl alınır, alınmazsa ne kadar ceza uygulanır.

PSİKOTEKNİK TESTİ NEDİR?

Psikoteknik Testi, Sağlık Bakanlığının denetimindeki Yetkili Psikoteknik Merkezleri tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu, psikologlar eşliğinde, özel cihazlarda en az 1 saat süren ölçümleme testine denir. Psikoteknik Değerlendirme Belgesi ise, kişinin özel ya da devlete bağlı sağlık kuruluşlarında Psikiyatrist onayından geçtikten sonra adına tescil edilen ve Sürücülük yapılmasına bir engel olup olmadığını belirten belgedir. Yetkilendirilmiş Psikolog tarafından düzenlenir.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Psikoteknik Değerlendirme Raporu, Psikoteknik Değerlendirmeye dayalı Psikiyatrik Muayene olarak adlandırılan uzman onayı ile alınır. Psikoteknik Değerlendirme Raporu olmayan kişiler Psikoteknik Belgesi almak amacı ile Psikiyatrik Muayene giremezler. 

Devlet hastanelerinde ücretsiz olan Psikiyatrik Muayene, için özel hastahanelerde ücretsizdir.

Psikoteknik değerlendirme raporu resmi kurumlarca İlçe Sağlık Müdürlüğünce ya da ilgili devlet hastanesinin başhekimliği tarafından onaylanması durumunda verilir. Belirlenen zaman içinde Onaylatılmayan Psikoteknik Raporları geçersiz sayılır. Psikoteknik Belgesine dönüştürülemez. Devlet sistemine kayıt düşüler.

PSİKOTEKNİK ÜCRETİ NE KADAR?

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 1 Aralık 2019 yılı itibariyle ticari araç sürücülerinin psikoteknik teste girip rapor alması mecburi hale getirildi. 1 Aralık itibariyle psikoteknik test raporu olmayan araç sahiplerine 3 Şubat itibariyle toplamda bin 168 TL ceza bekliyor.

KAYNAK: TAKVİM

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.