Otomotivde ÖTV indirimi ile birlikte hangi aracın fiyatı ne kadar oldu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Vergi Denetim Toplantısı'nda 6 başlık altında KDV ve ÖTV indirimi müjdesini verdi. Konuyla ilgili bu dakikadan sonra araştırmalar hız kazandı. Birçok vatandaş araç fiyatlarını merak ettiğinden dolayı arama motoru üzerinden ÖTV indirimlerinden sonra araç fiyatları ne kadar? sorusunu aratmaya başladı. Biz de Peki yeni ÖTV oranlarıyla birlikte Türkiye'de görmeye alışkın olduğumuz binek otomobil ve ticari araç fiyatları ne oldu? Kanalmaras.com ekibi olarak bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık...

Otomotivde ÖTV indirimi ile birlikte hangi aracın fiyatı ne kadar oldu?
banner150

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, motorlu taşıtlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında değişikliğe gidileceğini açıkladı.

Böylelikle yapılan indirimler sonucu 177.000 TL'lik bir araçta 17.700 TL'lik yani yüzde 10'luk bir indirim gerçekleşmiş oluyor.

Otomotivdeki indirimler şöyle:
1 - 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirim olacak.
2 - Ticari araçlar için KDV yüzde 18'den yüzde 1 düşecek.

İndirimler dikkate alındığında baz fiyatı 100 bin TL olan bir ticari araç için eski ve yeni fiyatlar şu şekilde oluyor.

-------------------------------------------------------------------------------------

Eski fiyatlara göre:
Baz fiyat: 100.000
ÖTV tutarı: 50.000
ÖTV'li fiyat: 150.000
KDV tutarı: 27.000
KDV ve ÖTV dahil toplam fiyat: 177.000

Yeni fiyatlara göre:
Baz fiyat: 100.000
ÖTV tutarı: 35.000
ÖTV'li fiyat: 135.000
KDV tutarı: 24.300
KDV ve ÖTV dahil toplam fiyat: 159.300

-------------------------------------------------------------------------------------

ÖTV'DE 15 PUANLIK DÜŞÜŞ
Vergi Denetim Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, motor hacmi 1600 cc altında kalan binek araçlardaki ÖTV oranın 15 puan düşürüleceğini belirtirken, ticari araçlarda ise KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 1'e indirileceğini bildirdi. Bakanın açıklamaları üzerine, gözler ÖTV indiriminin hangi araçları kapsayacağına çevrildi.

Türkiye'de satılan otomobiller içinde motor hacmi 1.6 litre altında kalan modelleri, küçük ve kompakt sınıftakiler oluşturuyor. Bu modellerden matrahı 70 bin lirayı aşmayanlar için hali hazırda uygulanan ÖTV oranı yüzde 45 iken, yeni dönemde bu oran yüzde 30'a inecek. Aynı şekilde, motor hacmi 1.6 litre altında kalıp matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL arasında kalan modellere uygulanan ÖTV oranı da, yüzde 50'den yüzde 35'e düşmüş olacak.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarına göre, motor hacmi 1.6 litre altında kalan fakat çıplak fiyatı 120 bin lirayı aşan modellerin ÖTV oranı değişmedi. Aynı şekilde, motor hacmi 1.6 litre üstünde kalan modeller içinde herhangi bir ÖTV değişikliği yapılmadı.

ÖTV indirimi sonrası sıfır otomobil fiyatları...

PEUGEOT
Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Anaç’ın ÖTV-KDV İndirimi ile İlgili Değerlendirmesi;

Otomotiv sektöründe son dönemde yaşanan daralmanın etkilerini hafifletebilmek adına ÖTV ve KDV oranlarında yapılan indirimin etkisi pozitif yönde olacaktır. Bilindiği üzere daha önce ÖTV matrahlarında yapılan değişiklik anahtar teslim fiyatlara %3 ile %6 arasında bir revizyon ile yansımıştı. Mevcut durumda ÖTV oranlarında yapılan 15 puanlık indirimin ve KDV oranında yapılan 17 puanlık indirimin etkisi çok daha fazla olacaktır. Bu indirim hem zamanlama ve hem de içerik açısından, otomotiv sektörü, tüketiciler ve hem de devletin vergi gelirleri açısından çok yerinde bir adım oldu. Son dönemde önemli bir daralma yaşanan otomotiv pazarının son iki ay beklentisinin %40 ile %50 arasında artış göstereceğini düşünüyoruz.

Peugeot olarak son dönemde önemli başarılara imza attık. Yeni ÖTV oranları otomobil ve hafif ticari Peugeot modellerinde önemli fırsatlar sunuyor olacak. 100bin TL matraha sahip bir otomobilin yeni ÖTV oranları ile sağlayacağı avantaj 18.400 TL, 80bin TL matraha sahip Peugeot Partner tipi hafif ticari aracın yeni ÖTV oranları ile sağlayacağı avantaj 9.440 TL, 70bin TL matraha sahip Peugeot Partner Panelvan tipi aracın yeni KDV oranları ile sağlayacağı avantaj 12.370 TL olacak. Peugeot olarak ÖTV ve KDV indirimlerine ek olarak çeşitli fırsatlar sunuyoruz. Hemen hemen tüm modellerimizin fiyatları Ağustos ayı seviyelerine gelmiş durumda.

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen en önemli unsurlarından birisi de tüketici finansmanı olarak karşımıza çıkıyor. ÖTV indirimine ek olarak mevcut ortamda tüketici finansmanı ile ilgili yaşanabilecek zorlukların önüne geçebilmek ve satın alma sürecini kolaylaştırmak adına tüm Peugeot modellerimizde %0 faizli kredi seçeneğini de sunuyor olacağız.

RENAULT MEGANE, FİAT EGEA
Türkiye'nin çok satan modellerinden Renault Megane Sedan da, bayilerde 107 bin 950 TL'den alıcı bekliyor. Fakat bu modelin ÖTV oranı da yüzde 45'ten yüzde 30'a inince, fiyatında yaklaşık 12 bin liralık bir gerileme meydana geliyor. Aynı şekilde, 69 bin 900 liradan başlayan fiyatlar ile satışa sunulan Fiat Egea Sedan'ı da indirimler bekliyor. ÖTV oranı yüzde 30'a inen Egea'nın fiyatının ise 7 bin liradan fazla düştüğü görülüyor.

VOLKSWAGEN PASSAT
Küçük ve kompakt sınıf haricinde motor hacmi 1600 cc'nin altında kalan D segment otomobilleri de indirim bekliyor. Bu modellerden ÖTV oranı yüzde 35'e gerileyen Volkswagen Passat'ın girişi versiyonunun fiyatı yaklaşık 18 bin lira gerileyerek 158 bin liraya düştü.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2018'in ilk 9 ayında Türkiye'de 463 bin 456 adet araç satıldı. Eylül ayı satışları ise 23 bin adet olarak ölçüldü. ODD raporunda, bu dönemde satılan araçların yüzde 95.89'unun ise motor hacmi 1.6 litre altında kalan otomobiller olduğu görülüyor. Söz konusu araçların pazar payı göz önüne alındığında, 9 aylık dönemde yüzde 26, Eylül ayında ise yüzde 68 oranında daralan pazarda, hareketliliğin artması ve küçülmenin de yavaşlaması olası görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.