Açıklamalar art arda geldi! Volkswagen fabrikasını Kahramanmaraş'a mı kuruyor?

Almanya'nın en büyük otomotiv devi Volkswagen, fabrikanın Türkiye'yi tercih etmesiyle fabrika'nın hangi ilde kurulacağı merak edilmişti. Alınan kulislerde ise fabrikanın Kahramanmaraş'ta kurulacağı iddia edilmişti. İşte tüm detaylar...

Açıklamalar art arda geldi! Volkswagen fabrikasını Kahramanmaraş'a mı kuruyor?
banner150

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) yeni fabrika yatırımı için Türkiye ile anlaşmaya  giderek yaklaştığı ileri sürüldü. Reuters'a bilgi veren üç Türk yetkili VW'nin Türkiye 1 milyar Euro tutarında fabrika yatırımının neredeyse kesin olduğunu belirtti. Reuters geçen hafta VW'nin yatırıma karar vermek için Ankara ile taşıt araçlarından alınan vergiler hakkında görüşmeler yürüttüğünü yazmıştı.

'ANLAŞMA SAĞLANDI'
Yatırım müzakereleri hakkında bilgi sahibi bir Türk yetkili,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hafta VW'den üst düzey bir yönetici ile yaptığı görüşmede sorunların büyük bölümünün üstesinden geldiğini belirtti. VW'den bir yetkili ise Erdoğan'ın bu hafta CEO Herbert Diess ile görüştüğünü ifade etti. Türk yetkili, "Daha önce bazı küçük pürüzler vardı. Satılacak araçlardaki vergi düzenlemeleri gibi. Görüşmede neredeyse tamamıyla mutabakat sağlandı. Son dakika sorunu çıkmazsa yatırım Türkiye'ye yapılacak" dedi.

'FABRİKA K.MARAŞ'A KURULMAYACAK'
Son yıllarda teknik tekstil ve makine sektöründe ciddi atılımlar yapan Kahramanmaraş, Alman otomotiv devi WV’nin yatırımını kendine çekmek için uğraşıyor. Çorum’u teğet geçen yatırım Manisa’yı da geçerse Kahramanmaraş’a kurulmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Son zamanlarda fabrikanın Kahramanmaraş'a kurulacağı yönünde bilgiler gelen, Alman otomotiv devi WV'nin Manisa'ya kurulması beklenildiği bildirildi

Bilgiler doğrultusunda, nihai anlaşmanın birkaç hafta içinde ulaşılacağını tahmin ettiğini ve fabrikanın Manisa'da kurulmasının beklendiğini belitiliyor. İkinci bir Türk kaynak ise, "Artık yatırım Türkiye'ye yapılacak diye bakmakta sıkıntı yok. Son rötuşlar yapıldıktan sonra kısa sürede bu karar açıklanır" dedi.

FABRİKA İÇİN POZİTİF BAKILIYOR
Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan'ı da değerlendiren VW henüz nihai yatırım kararını açıklamadı. Ancak kaynaklar VW'nin Türkiye'de fabrikaya pozitif baktığını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.