Özel sektörde çalışan öğretmenlerin düşük maaşları ile yakın zamanda sık sık gündeme gelen özel okullar ile ilgili tartışmalara ek olarak özel okulda çocuğu okuyan veliler de sorunlarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Özel Okul Velileri Platformu Başkanı Özgür Özkan, bazı özel okulların velileri yıldırmaya yönelik hareketler ile hukuksuz işlemlere imza attığına dikkat çekti.

YÖNETMELİKTE YAN HİZMETLERE İLİŞKİN BİR FİYAT SINIRLANDIRMASI BULUNMUYOR

Özel okullara getirilen tavan zam sınırının velinin lehine bir adım olduğuna dikkat çeken Özkan, bazı özel okulların yan hizmetler ile bu yasağı deldiğini ifade ederek, “Yönetmelikte ek hizmetlere dair bir fiyat sınırlaması bulunmuyor. Yönetmeliğe göre özel okulların Mayıs ayının son haftasına kadar bu ek hizmetlerin ücretlerini de eğitim ücretinden ayrı olarak hesaplayıp duyurma zorunluluğu var. Okulların çoğu bu takvime uymadı ya da açıkladıkları rakamları kayıt tarihine göre her ay artırarak velilerden yüksek bedeller talep etti. Hatta bazı okullar geçen yıla göre yüzde 100 artış yaptıkları yemek ücretlerini erken kayıtta peşin olarak aldıkları halde velilerden ek ödemeyle 5 bin - 10 bin TL gibi ilave ücretler talep etti” dedi.

İTİRAZ EDEN VELİLERİN KAYITLARI YENİLENMEDİ

Özel okulların yan hizmetlerden yüzde yüz kâr elde ettiğine dikkat çeken Özkan, yan hizmetler konusunda okulların yönetmeliğe aykırı hareket ettiklerini vurgulayarak, “Okullar, 7 bin liraya aldığı yemeği veliye 15 bine, 5 bin liraya aldığı kitap setini veliye 9-10 bin liraya satıyor. Yönetmeliğe göre veli isteğine bağlı olması gereken bu ek hizmetler için özellikle zincir özel okullar ‘bizde uygulama böyle’ diyerek yönetmeliği hiçe sayan bir zorunluluk dayattılar. Yemek, kitap seti gibi ek hizmetlerin ücretlerine hem yüzde 100-150 zam yaptılar. İtiraz eden, bu hizmetleri almayacağını söyleyen velilerinse kayıtları yenilenmedi, kitap seti almaları engellenerek okulun online hizmetlerinden yararlanmaları engellenerek mobbing uygulandı. Hatta bazı velilere, çocuklarını okuldan almaları bile söylendi” ifadelerini kullandı.

“ZORUNLULUK DAYATMASI ENGELLENMELİ, SUİSTİMALLERİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in özel okullardaki ek hizmetler ile ilgili ifadelerini hatırlatan Özkan, sorunun yönetmeliğe aykırı davranışlar olduğunu ifade ederek, “Ek hizmetler, yönetmeliğe aykırı olarak zorunlu tutuluyor. Bu hizmetleri almak istemeyen velilerin çocuklarının kaydı yenilenmiyor. Yemek hizmetini ödemeyen kaydını yenileyemiyor, kaydını yenileyemeyene kitap satışı açılmıyor, kitap almayanı da okulun ödev, not, yardımcı kaynak takibi için gerekli olan online sistemine almıyorlar. Sayın bakandan talebimiz, ek hizmetlerin ücretlerini sınırlaması değil, zorunluluk dayatmasını engellemesi ve suistimalleri önlemesidir” diye konuştu.