Okulların kapanmasına yaklaşırken, Başarı Teşvik Programı tekrar dikkatleri üzerine çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu bu yeni sosyal yardım girişimi, öğrencilere teşvik sağlamayı hedefliyor. Erdoğan, Başarı Teşvik Programı kapsamında öğrencilere maddi destek sunulacağını açıkladı. Bu sevindirici habere göre, öğrencilere asgari ücretin %60'ına denk gelen bir ödeme yapılacak ve miktarı 5.104 TL olarak belirlendi. Başarı Teşvik Programı, sadece Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarla sınırlı kalmayacak, aynı zamanda Yükseköğretim Kurumu'na (YÖK) bağlı üniversite öğrencilerini de kapsayacak. Böylece, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm öğrenciler desteklenmiş olacaklar.

karneparasi-1

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kanunların öngördüğü şartları karşılayan ihtiyaç sahibi ve koruma altındaki öğrenciler için hazırlanan "Başarı Teşvik Programı" ile 4 yıl veya daha uzun süreli eğitim veren üniversitelerde örgün eğitim gören öğrencilerin bulunduğu ihtiyaç sahibi ailelere her yıl, eğitim süresince devam edecek şekilde aylık 300 lira destek sağlanacağını açıkladı.

karneparasi-2

Bakan Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu "Sosyal Yardımlardan Faydalanan Çocuklarımız ve Gençlerimize Eğitim-Meslek Edindirme- Kültür-Spor Başarı Teşvik Programı"na ilişkin ayrıntıları paylaştı. Program, sosyal yardım alan ailelerde başarılı öğrenciler ve korunmaya ihtiyaç duyan öğrenciler için uygulanacak ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecektir. Yanık, bu program için yıllık 1,5 milyar liralık bir bütçe ayrıldığını ifade etti.

karneparasi-3

İhtiyaç sahibi ailelerdeki çocukların başarılarını teşvik ederek yoksulluğun nesilden nesle geçişini engellemeyi amaçladıklarını belirten Bakan Yanık; "3294 sayılı
Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi hanelerdeki öğrenciler ile 2828 sayılı Kanun kapsamında korunma altındaki öğrencileri kapsayan programımızla kısa vadede öğrencilerin okul başarısının arttırılması, uzun vadede hanenin yoksulluk kıskacından kurtulmasını hedefliyoruz. Bu program ile inşallah bir yandan evlatlarımızın başarılarını teşvik ederken, bir yandan da beyin göçünü engellemiş olacağız."
ifadelerinde bulundu.

karneparasi-4

Yanık, programın yurt içindeki devlet okullarında eğitim gören ihtiyaç sahibi ailelerin ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukları için olduğunu belirtti. Program kapsamında, öğrencilerin eğitim döneminde sınıfında ilk 3'e veya okulda ilk 5'e girmeleri durumunda, başarı sıralamasına bağlı olarak yılda 2 kez olmak üzere asgari ücretin yüzde 60'ına kadar başarı desteği sağlanacağını ifade etti.

karneparasi-4-1

Yanık, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda yüzde 5'lik dilime giren öğrencilere başarı sıralamasına göre tek seferlik olarak en fazla net asgari ücretin 2 katına kadar başarı desteği sağlayacaklarını duyurdu. Ayrıca lise mezunu öğrencilerden, meslek edindirme kurslarına kayıt yaptırıp kurslarını tamamlayanlara, kurs bitiminde en fazla net asgari ücretin yüzde 25'ine kadar kurs desteği sağlanacağını belirtti. Bunun yanı sıra, bu öğrencilerin kurslarına uygun bir işe girmeleri durumunda, toplam net asgari ücret kadar destek sağlanacağını, bu desteklerin üç ayda bir dört defaya mahsus olacağını ifade etti.

Editör: Serkan KARAASLAN