Ofis işi olanların çoğu uzun süre oturuyor. Bu kişiler gün içinde düzenli egzersiz yapsalar bile sağlıkları risk altındadır. Bir araştırmaya göre, olumsuz görüntüleri önlemek için her yarım saatte bir beş dakika yürümek gerekiyor.

Bilgisayar uzmanları, masa başında çalışan gazeteciler, terziler ve dahası...

Bu meslek gruplarının ortak özelliği oturarak çalışmaya mahkum olmalarıdır.

AZ OTUR, ÇOK YÜRÜ

Düzenli egzersizle bile uzun süre oturmanın sağlığınız için kötü olduğuna dair kanıtlar artıyor. Bu bulgulara dayanarak, doktorlar tüm yetişkinlerin daha az oturmasını ve daha fazla hareket etmesini önermektedir.

Canan Karatay'dan beklenmedik uyarı: 'Riskli' deyip nedenini açıkladı! Canan Karatay'dan beklenmedik uyarı: 'Riskli' deyip nedenini açıkladı!

Peki, ne sıklıkla ve ne sıklıkla oturduğumuz yerden kalkmamız gerekiyor?

Bu konudaki araştırmalara dayanarak, 11 yetişkin muayene edildi. Katılımcılar sekiz saat boyunca ergonomik sandalyelerde oturdular ve sadece koşu bandında yürümek veya tuvalete gitmek gibi ihtiyaçlar için kalktılar. Araştırmacılar, her katılımcıyı izlediler, fazla veya az egzersiz yapmadıklarından emin olmak için kan basıncını ve kan şekerini düzenli olarak ölçtüler. Katılımcıların oturum sırasında dizüstü bilgisayarlarında çalışmalarına ve cep telefonlarını kullanmalarına izin verildi.

30 DAKİKADA BİR 5 DAKİKA AYIRIN

Araştırmacılar, optimal egzersiz miktarının her 30 dakikada bir beş dakikalık yürüyüş olduğunu buldular. Bu, kan şekerini ve kan basıncını önemli ölçüde düşüren tek miktardı. Ayrıca kan şekeri artışlarını %58 oranında azalttı.

Gün boyunca yürümek, bütün gün oturmaya kıyasla kan basıncını dört ila beş milimetre cıva kadar önemli ölçüde azaltabilir.

Araştırmacılar ayrıca, katılımcıların ruh hali, yorgunluk ve bilişsel performans düzeylerini periyodik olarak ölçtüler. Her saat bir dakika dışında tümü, yorgunluğu önemli ölçüde azalttı ve ruh halini önemli ölçüde iyileştirdi.