Netflix bir süredir abonelik ücretini artırdığı için kullanıcı sayısında ciddi düşüş yaşamaya devam ediyor. Ancak şirket "ekstra ücret" politikasından vazgeçmiyor. Kullanıcıların hesaplarına "ev ekle" özelliği ekleyerek şifresini paylaşan kullanıcıları tespit edecek ve ekstra ücret alacak.

ShiftDelete'den aktarılan bilgilere göre; Netflix, hesaplarını başkalarıyla paylaşan kullanıcılardan ücret almak için yeni “ev ekle” özelliğini test etmeye başlayacağını açıkladı. Dizi film izleme platformu bu şekilde şifre paylaşmanın önüne geçmeyi amaçladığını duyurdu. Yeni özellikle, aboneler evlerinin dışında hesaplarının kullanılacaksa ekstra ücret ödeyecek.

Netflix, "ev ekle" özelliğini önümüzdeki ay Arjantin, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala ve Honduras’ta test etmeye başlayacak. Buna göre her bir Netflix hesabı, bir evde kullanılmak üzere eşleştirilecek. Netflix hesabının ev dışında başka bir yerde kullanmasına izin vermek için ise ekstra bir ücret talep edilecek. Bu miktar Arjantin’de 219 peso ve diğer bölgelerde ise 2.99 dolar olarak belirlendi.

Senin gibi evlat olmaz olsun! Oğlu tarafından dövülen babadan acı haber! Senin gibi evlat olmaz olsun! Oğlu tarafından dövülen babadan acı haber!

Netflix'in Temel planına sahip üyeler fazladan bir ev, Standart kullanıcılar iki adede kadar ve Özel Plan‘a sahip kullanıcılar ise en fazla üç ekstra ev ekleyebilecek. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar, hesaplarının nerede kullanıldığını kontrol etmeye  sahip olacak.

Netflix’in ürün inovasyon direktörü Chengyi Long konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Abonelerimizin Netflix filmlerini ve TV şovlarını bu kadar çok sevmeleri ve bunları daha geniş bir şekilde paylaşmak istemeleri harika. Ancak günümüzde haneler arasında yaygın hesap paylaşımı, uzun vadeli yatırım yapma ve hizmetimizi iyileştirme yeteneğimizi baltalıyor.