Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, A'dan Z'ye her şeye zam gelmeye devam ediyor. Zam sağanağına bu kez salça fiyatı eklendi. Yemeklere tat veren saçlaya zam gözüktü. Domates fiyatındaki yükseliş, döviz kurundaki artış ve hammadde zamlarıyla birlikte salça fiyatına yüzde 40 oranın zam gelecek. 

Salça fiyatı bugün marketler en az 17,5 TL seviyesinde olan 830 gram domates salçasının temmuz ayından sonra başlayacak yeni üretimle fiyatının 25 TL'yi bulması bekleniyor. 

Sarten Ambalaj CEO'su ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, teneke ambalaj ve kavanoz kapağı ham maddesinin son bir yılda dolar bazında yüzde 100 zamlandığını, bu artışa bir de TL'de yaşanan değer kaybı eklendiğinde fiyatların 2,5 katına çıktığına işaret etti.

25 TL’NİN ALTINDA SALÇA BULMAK ÇOK ZOR

Bazı istisnalar dışında ambalajın ürün maliyetinin yüzde 5'ini geçmeyeceğini ifade eden Zeki Sarıbekir, 830 gram bir domates salçasının ambalajının geçen yıl 2,5 TL'yken bu yıl 5 liraya çıktığını, bunun da salçanın nihai fiyatına yansıyacağını söyledi. 

Enerji ve nakliyle bu tipte bir ürünün sadece maliyetinin 20 TL'yi bulacağını anlatan Sarıbekir, 25 liranın altında satılmasının çok zor olduğunu kaydetti.