Mersin Barosu, Gülnar ilçesinde kaybolduktan 10 gün sonra cansız bedeni bulunan 3 yaşındaki Müslüme Yağal'ın ölümüyle ilgili açıklama yaptı. 'Müslüme’nin dedesi babası çıktı' haberlerini yalanlayan Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Odatv'nin haberini doğruladı. 

Odatv, Türkiye'nin kanını donduran olayı günbegün takip ederek sadece gerçekleri yazdı.

Odatv haberlerinde; Hasan Yağal'ın Müslüme'nin annesine tacavüz ettiğini, annenin öldürüleceğinden korkarak bunu sakladığını, Hasan Yağal'ın aile içinde başka tecavüzleri olduğunu, Müslüme'nin annesinin başka bir çocuğu ile dede Yağal'ın DNA testlerinin uyuştuğunu, Müslüme Yağal'ın cansız bedeni bulunduktan sonra boynundan alınan DNA örneği ile dede Yağal sonucunun uyuştuğunu ve 'Müslüme'nin dedesi babası çıktı' iddialarının doğru olmadığını ilk kez yazmıştı.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetleri olayla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık uzmanlarınca aile ile inceleme, rehberlik ve psikososyal destek çalışmalarına başlandığı belirtilen açıklamada, "Aile bireyleri ile yapılan görüşmeler ve hanede gerçekleştirilen sosyal inceleme neticesinde, 4 çocuk hakkında devlet koruması kararı alınmıştır. 1 ve 15 yaşındaki kız çocukları ile ailenin 18 yaşından küçük 2 erkek çocuğu kolluk kuvvetlerinin desteği ile Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarda bakım ve koruma altına alınmıştır. Ayrıca, anne S.Y. de bir kadın konukevine yerleştirilmiştir" denildi.

Olayla ilgili Gülnar Jandarma Komutanlığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve soruşturma sonucunda dedesinin gözaltına alındığı hatırlatılarak, "Çocukların ikincil örselenmeye maruz kalmasını engellemek ve kamuoyunda bilgi kirliliğinin önüne geçmek için ilgili birimlere, gizlilik kararına riayet edilmesi yönünde başvuruda bulunulmuştur. Gerçeklerle, haber alma ve basın özgürlüğüyle bağdaşmayan bir kısım haberlerle ilgili erişim yasağı kararı alınması talep edilmiştir. H.Y.’nin tutuklu yargılandığı hukuki süreç Bakanlığımız tarafından takip edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

3 yaşındaki Müslüme, Gülnar ilçesinde 10 Kasım'da ailesi kırsal alanda çadır kurduğu sırada kaybolmuştu.

Arama çalışmalarının 10'uncu gününde olay yerinden yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta, bir komşusu tarafından küçük kızın cansız bedenine ulaşılmıştı.

Soruşturma kapsamında 8 aile üyesi gözaltına alınırken küçük kızın dedesi Hasan Yağal ise çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştı.