İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 'terör soruşturması açılıp 500 sayfalık iddianame hazırlandığı’ iddiası, danışmanı Murat Ongun tarafından yalanlandı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla hapis ve siyasi yasak cezası alan, ancak karar istinaf ve Yargıtay tarafından onanmadığı müddetçe görevden alınması mümkün olmayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na bu kez 'terör davası' açılabileceği iddiası kulislerin bir numaralı gündemiydi. 

Bu düşünceye yol açan ise, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Terör davası açılırsa görevden alma yetkim var" ifadesi olmuştu. 

Tartışma, dün Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu'nun TELE 1 yayınında öne sürdüğü iddia sonrası boyutlandı:

"(...) İmamoğlu’na bir terör soruşturması açılıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB’de personel olarak çalışan bazı isimlerin terörle iltisaklı olduklarını söylemişti. Bunu da kimse ciddiye almamıştı. O soruşturma sürdü o günden bugüne ve savcılık o iddianameyi teslim etti. Yaklaşık 500 sayfalık bir iddianame hazırlandı ve savcılık bu iddianameyi teslim etti. Yani İBB'ye kayyım atamaya yönelik bir operasyonun adımlarını izliyoruz şu dakikalarda."

ONGUN 'TERÖR RAPORU'NU DOĞRULADI, İDDİANAMEYİ YALANLADI

Haberlerin yayılması üzerine İmamoğlu'nun danışmanı Murat Ongun'dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Cumhuriyet gazetesinden Esma Yapıcı’ya konuşan Ongun, şunları söyledi:

O ilde bıçaklı eski eş dehşeti kamerada: Kadını ölümden montu kurtardı O ilde bıçaklı eski eş dehşeti kamerada: Kadını ölümden montu kurtardı

"Bize gelen duyumlara göre geçen pazartesi günü 500 küsür sayfalık rapor savcılığa gönderildi. Bu iddianame değil. Şimdi ne olacak? Savcılık bu 500 küsür sayfalık raporu inceleyecek. İki seçenek var. Ya kovuşturmaya gerek yok diyecek ve konuyu kapatacak; ya da evet suç unsurları var diyecek ve iddianame hazırlayacak. Savcılık incelemesinin ardından hukuki süreç belli olacak."

'PANİK HALİMİZ YOK'

Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasını da aktaran Ongun, "İmamoğlu’nun kurmayı benim. Acil bir toplantı falan yapılmadı. 'Hukukçularımızla bir toplanalım, olan biteni gözden geçirelim' dedi. Yoksa bir panik halimiz yok" dedi.