Gazeteci Murat Ağırel’in ilaç sektörüne dair haberlerinde konu ettiği isimlerden eski AK Parti milletvekili Şükrü Ayalan, skandal niteliğinde bir yargı kararı aldırdı.

Gazeteciler ve bağımsız gazeteler üzerindeki baskılar devam ederken, halkın haber alma hakkı da yavaş yavaş yok edilmeye çalışılıyor. Ulusal ve uluslararası basın meslek örgütleri, gazeteciler ve televizyonculara Türkiye’deki basın özgürlüğünün son zamanlarda gitgide kısıtlanmaya başladığı görülüyor.

Bununla birlikte gerçekleri gündeme getiren gazeteciler, bazı siyasetçiler tarafından mahkeme kararıyla susturulup cezalandırılmaya bile başlanıldı. Bunun son örneği Yeni Çağ Gazetesi Murat Ağırel yaşadı.

Hakkında ilaç ithalatında usulsüzlük yaptığı, silah kullandığı, zorla senet imzalattırdığı gibi suçlamalar bulunan eski AK Parti Tokat milletvekili Şükrü Ayalan’ın, İstanbul 1. Aile Mahkemesi’ne başvurarak, “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında gazeteci Murat Ağırel'e karşı tedbir kararı aldırdı.

Eski AK Parti milletvekili Şükrü Ayalan, Murat Ağırel’in kendisi hakkında asılsız haberler yaptığını öne sürüyor. Mahkemeden ise bu sebepten ötürü tedbir kararı istedi.

Verilen kararda şöyle deniliyor:

“Şükrü Ayalan vekilinin beyanına göre aleyhine tedbir talep edilen Murat Ağırel’in müvekkili hakkında asılsız iddia ve ithamlarını, gazeteci kimliğini kullanarak tekrarlama ihtimali yüksek olduğundan, bu itibarla 6284 sayılı Kanun'un 5/1-a-f maddesinde düzenlenen tedbirlerin talepte bulunan lehine uygulanmasının olaya, usule ve yasanın amacına uygun olacağına karar verilmiştir.”

Ve özetle diyor ki mahkeme: 

2 ay boyunca Gazeteci Murat Ağırel, millletvekili Şükrü Ayalan’a yönelik şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama ve küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması gerekiyor . Ayrıca Eski AK Parti Milletvekili Ayalan’ı iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi belirtiliyor. 

Ağırel, bu kararlara uymadığı takdirde, tutuklanması kararlaştırıldı.

mahkeme-karari_1

mahkeme-karari_2

mahkeme-karari_3