Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, EYT düzenlemesini yeni yıla kadar tamamlamayı umduklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Birkin, Haber Global'da canlı yayında yaptığı açıklamada, Ocak ayına kadar EYT'yi sona erdirmeyi planladıklarını söyledi.

Bakan Bilgin'in açıklamasına göre EYT düzenlemesinden yaklaşık 2 milyon kişi faydalanacak.

EYT meselesi, kamuoyunda uzun süredir yaklaşan seçimler öncesinde EYT'lilerin oylarını kazanmak için planlı bir hamle olarak görülüyor.

Hükümet konuyu ele almakta isteksiz davranırken, muhalefetin EYT'ye bağlılığı konuyu hükümetin gündemine taşıdı.

Emeklilik yaşı, 8 Eylül 1999'da yasanın değiştirilmesinden sonra emeklilik koşulları önemli ölçüde değişen ve sigortalı iken kişileri ifade eder.

Daha önceki mevzuata göre dolum günleri nedeniyle emekli olamayan ancak yaş şartı nedeniyle emekli olamayanlar bu adımı bekliyordu.

Uzun süredir sorunu çözemeyen temel unsurlar olan düzenlemenin getireceği bütçe yükü, yaş gereklilikleri, prim günleri ve hizmet yılları dikkate alınarak ve hesaplanarak düzenlemeler yapılmalıdır.

Erdoğan daha önceki açıklamalarda EYT yasasının halka yılda 26 milyar liraya mal olacağını söylemişti.

EYT Derneği yönetim kurulu üyesi Serpil Şahin, BBC Türkçe'ye verdiği röportajda böyle bir düzenlemenin bütçeye getireceği yükün 8 milyar TL olacağını hesapladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Birkin, düzenlemelerin yaş farkı olup olmayacağını veya işverenlere maliyetinin nasıl aşılacağını araştırdıklarını söyledi.

Bu hafta düzenleme tamamlansa bile TBMM’nin tatilde olması dolayısıyla Meclis gündemine gelmesi yeni yılı bulabilir.