Cumhurbaşkanı ve AK Parti Recep Tayyip Erdoğan muhalefetin başından bu yana direttiği en düşük emekli maaşları için "seçim müjdesi"ni katıldığı NTV ve Star TV ortak canlı yayınında vermişti.

Erdoğan yaptığı açıklamada, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükseltileceğini söyledi.

Erdoğan'ın yaptığı "emeklilere müjde" açıklamasının ayrıntıları ortaya çıkınca ortalık karıştı. Çünkü 5.500 TL maaş alan emeklilerin maaşı 7.500 TL'ye yükseltilirken, 5.500 TL'den 1 kuruş fazla bile olsa yüksek maaş alan emeklilerin maaşlarının değişmeyeceği ortaya çıktı.

Durum böyle olunca milyonlarca emekli de sosyal medya üzerinden "bu haksızlık" diyerek Erdoğan'ın duyurduğu müjdeyle mağdur olduğuna dair paylaşımlar yaptı.

Haftaya Meclis'e geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilerin maaşlarına yapılacak zamma ilişkin olarak "Biz AK Parti grubu olarak konuyla ilgi ön çalışma yapıyoruz, önümüzdeki hafta yasalaştırılmasını ümit ediyoruz" ifadesini kullandı.

Erdoğan ne demişti ?

Erdoğan konuyla ilgili şunları söylemişti:  

"Bu akşam buradan güzel müjdeyi vermiş olayım. Emeklilerle ilgili çalışmamızı yaptık. Bu rakamı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla belirledik. Açıklamak yine bana kaldı. Bunu 7 bin 500 lira olarak bu akşam buradan açıklamış oluyoruz. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 olacak. 5 bin 500 TL olan emekli aylığını 2 bin TL artırıyoruz." 

Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en düşük emekli maaşına düzenleme yapılacağını açıklamasının ardından, emeklilerin zamlı maaşlarının ne zaman hesaplarına yatırılacağı merak ediliyor. Yapılan düzenleme ile en düşük emekli maaşı yüzde 36 oranında artırılarak 7 bin 500 TL seviyesine yükseltilmiş durumda.  Peki, zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak?  SSK ve Bağ-Kur emeklileri için tahsis numaralarına göre ödeme tarihleri belirlenmiştir. Bu doğrultuda, emeklilerin zamlı maaşları aşağıdaki tarihlerde hesaplarına yatırılacaktır:

4A SSK emekli maaşı ödeme tarihleri

 1. Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde,
 2. Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,
 3. Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,
 4. Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde,
 5.  Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'sinde,
 6. Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde,
 7. Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde,
 8. Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde,
 9. Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde,
 10. Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında yapılıyor.

4B Bağ-Kur emekli maaşı ödeme tarihleri

 • Tahsis numarası son rakamı 9, 7 ve 5 olanlar ayın 25'inde,
 • Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26'sınde,
 • Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28'inde emekli maaşlarını alırlar.

Bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

Bu yıl Ramazan Bayramı 21-23 Nisan arasında idrak edilecek. Emekli bayram ikramiyesi ödemelerinin 1 hafta öncesinden hesaplara yatması bekleniyor. 

Bayram ikramiyeleri ne olacak ?

Emekli maaşlarında yapılan artışın ardından gözler şimdi bayram ikramiyesine çevrildi. Peki 2023 emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? Bayram ikramiyesi artacak mı, ne zaman yatacak? EYT'liler bayram ikramiyesi alacak mı? İşte bayram ikramiyesiyle ilgili merak edilenler... 

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, emeklilerin talepleriyle ilgili hükümetin yaptığı çalışmaları işaret etmesi, dikkatleri bayram ikramiyelerine yöneltti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı alternatif çalışmalarda, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 1100'er lira olarak verilen ikramiyelerde de artışa yer verilirken, bu konuda da ilerleyen günlerde adımların atılacağı öğrenildi.

Bununla birlikte, en düşük emekli aylığındaki artışın ardında kamuoyunda 7 bin 500 liranın üzerinde olan aylıklarda da düzenleme yapılması beklentisi oluşmaya başladı.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, talepleri arasında en düşük emekli aylığı miktarının artırılmasının ilk sıralarda geldiğini belirterek, uzun süredir dile getirdikleri bu talebin karşılık bulmasının, kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Emeklilere verilen 1100 liralık bayram ikramiyelerinin de artırılmasını isteyen Ergün, bu yöndeki taleplerinin de en kısa sürede hayata geçeceğine inandıklarını ifade etti.

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesinin, aylığı bu rakamın üzerinde olanlarda da beklenti yarattığını dile getiren Ergün, "Az prim ödeyenle çok prim ödeyen arasındaki aylık makasının kapanmaması için 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alanların da aylıklarında artış yapılmalı. Bu düzenleme, sosyal güvenlik sisteminin güvenirliliği, saygınlığı, norm ve standart birliği için gereklidir." dedi.

Bakan Bilgin'den emekli ikramiyelerine de zam sinyali 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, önceki gün bir araya geldi. 

Görüşme sonrası kameraların karşına geçen Bakan Bilgin, emekli bayram ikramiyesi için zam sinyali verdi. Bilgin, "Emeklilere nefes aldıracak" dediği çalışmayı önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacağını ifade etti. 

İşte Bakan Bilgin'in o sözleri:

"5500 liraya yükselttiğimiz en düşük Emekli aylığı bugünkü şartlarda yetersiz kaldığını başkan vurgu yaptı. Ben de aynı fikirdeyim. Bununla ilgili alternatif çalışmaları yaptık. 1 aydan bir süre önce bunları açıklayacaktım ama bugün belirtiyordum. Alternatif çalışmaları en düşük emekli maaşını yükseltecek alternatif modellerimiz var. Bunun yanında emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var. Bunları değerlendiren çalışmalarımız var. Emeklilere rahat nefes aldıracak bir düzenlemeyi ayrıntılı şekilde çalıştım. Bunu deprem bir müddet etkisiyle ertelenmiş oldu ama bu hafta içinde en geç önümüzdeki hafta bunu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim. İnanıyorum ki emeklilerin beklediği onları daha rahat nefes alacak bugünkü tahribatın ekonomideki daha koruyacak önerilerimizin de Cumhurbaşkanımız tarafından olumlu değerlendirileceğini ümit ediyorum. Bu çalışma bütün emeklilerin hayatında ciddi bir rahatlama sağlayacaktır."

Emekli bayram ikramiyesi 2023 için ne olacak?

TÜED Başkanı Ergün önceki gün yaptığı açıklamada emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında verilen 1.100 liralık ikramiyelerin, en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liraya yükseltilmesini istemişti. Görüşmenin bu talep üzerine planlandığı öğrenilirken, emeklilere verilecek yeni ikramiye tutarlarının da belirlenmesi öngörülüyordu.

Bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarih

Bu yıl Ramazan Bayramı 21-23 Nisan arasında idrak edilecek. Emekli bayram ikramiyesi ödemelerinin 1 hafta öncesinden hesaplara yatması bekleniyor.

EYT’liler de alabilecek

Mart ayında emeklilik başvurusunu yapan EYT'lilerin maaşları 1 Nisan'dan geçerli olarak bağlanacak. Yani emekli bayram ikramiyesi almaya hak kazanacaklar. Ancak maaş bağlanması demek o tarihten itibaren hak kazanacak anlamı taşıyor. Emeklilik işlemleri ne zaman biterse EYT'liler maaşlarını ve ikramiyelerini hesaplarında görecek. Örneğin emeklilik işlemleri tamam olan SSK'lı EYT'liler 17-26 Nisan arasında Bağ-Kur'lular ise 25-28 Nisan arasında ödeme alacak.