Kahramanmaraş Milletvekili Vahit Kirişçi, Kahramanmaraş'a önemli bir havacılık yatırımının başlatıldığını açıkladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Kahramanmaraş'ta uçak parçaları üretimi yapmak üzere harekete geçti. Kirişçi, yatırımın detaylarını kamuoyuyla paylaştı.

TUSAŞ'ın yatırımı kapsamında, Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alanın tahsis edildiğini belirten Milletvekili Kirişçi, tesisin yerleşim planlarının tamamlandığını ifade etti. Tesisin altyapısını TUSAŞ standartlarına uygun hale getirmek amacıyla tadilat işlerinin devam ettiğini ve Ekim ayında tesisin hizmete açılacağını açıkladı.

Yatırım sürecinde kullanılacak cihazların sipariş edildiğini ve bu cihazların tesise gelmesi beklenirken, geçici olarak TUSAŞ'a ait iki cihazın monte edilerek deneme üretimlerine Ekim ayında başlanacağını belirtti. Ayrıca, yatırımın bölgede istihdam yaratma misyonuna da vurgu yapan Kirişçi, tesis için seçilen mühendis, teknisyen ve yardımcı personelin ilan yöntemiyle Kahramanmaraş'tan seçildiğini ve şu an TUSAŞ Ankara tesislerinde eğitim aldıklarını aktardı.

Yerel ekonomiyi desteklemek amacıyla TUSAŞ'ın Ticaret Odası ve Ticaret Borsası yetkilileriyle ortaklık çalışmalarına devam ettiğini belirten Milletvekili Kirişçi, ayrıca Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi bünyesinde TUSAŞ-AIRBUS Havacılık Meslek Yüksekokulu'nun kurulması için TUSAŞ ile üniversite arasında protokol imzalandığını ve projenin temel atma sürecine yönelik görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.