2023 yılı Haziran ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçimleri öncesi siyasi partilerde aday adayları yavaş yavaş sahaya inmeye başladı.

Seçim takvimi açıklanmasa da iktidar partisi AK Parti ve MHP'de henüz isimler ortaya çıkmazken, bazı isimler tüm siyasi partilerde sıkça dillendirilmeye başlandı.

Edinilen bilgilere göre; MHP il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen genelgede, milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının istifa dilekçelerini MHP genel sekreterliğine iletmelerini istedi. MHP'nin il ve ilçe başkanlarını istifa etmeye çağırması, “Seçim startı verildi” tartışmalarına neden oldu. 

Bu doğrultuda MHP Kahramanmaraş İl Başkanlığı'ndan sıcak bir gelişme yaşandığı bilgisine ulaşıldı.

Bilindiği gibi MHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan’ın bir satış temsilcisiyle olan telefon konuşmasındaki ülkücülere yönelik sözleri partiyi karıştırmış, eski ocak başkanları İl binasında açıklama yapmışlardı.

Doğan’ın; “Ülkücülerle ticaret yapmayınız, ‘MHP’liyim diyenlerle’ ticaret yapmayınız, dolandırılırsınız. Ben yıllardır ticaret yaparım hep dolandırıldım” sözleri nedeniyle büyük tepki çekmişti.

YAYIN YASAĞI GETİRMİŞLERDİ

MHP İl Başkanı Doğan'ın ses kaydı Kanal Maraş'ta haber olmasının ardından yapılan yayınla ilgili olarak habere Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yayın yasağı getirilmiş, ancak konu ulusal basında da yer almıştı.

Günlerdir büyük tartışma yaratan bu sözlerin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan'ı görevden alması gerekirken, Ertuğrul Doğan'ın görevinden istifa edip milletvekili adaylığı için önceki gün Ankara da olduğu ve Genel Merkez de istifası ile ilgili dilekçe verdiği öğrenildi.

Konuyla ilgili MHP Genel Merkzezi tarafından kamuoyuna herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

MHP İl Başkanı Ertuğrul Doğan'ın da kamuoyuna istifa edip etmediği veya Milletvekili adayı olup olmayacağı ile ilgili şu ana kadar bir açıklamada bulunmadığı biliniyor.

İL BAŞKANLIĞI İÇİN BİR ÇOK İSİM TELEFFUZ EDİLİYOR 

İl Başkanı Ertuğrul Doğan'ın istifa etmesi halinde yerine bir çok isim telaffuz edilirken, Parti içerisinde İl Başkanı Doğan'ın kendisine yakın olan bir ismin İl Başkanlığı'na getirilmesi için Ankara'da görüşmeler yaptığı öne sürüldü. 

İl Başkanı olarak adı geçenler; Mustafa Pehlivan, Müfit Dal, İsmail Çevik, Emrah Satıcı, Ömer Özkan, Mustafa Demir, Ahmet Kahveci, Mesut Kaplan ve Adem Gürz isimleri kamuoyunda konuşulurken, bazı isimlerin Ankara'da kamp yaptığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili konuştuğumuz bazı isimler ve isminin açıklanmasını istemeyen parti yetkililerinden bir kaç kişi; ''Ertuğrul Doğan, kendisine yakın bir ismin il başkanı olmasını istiyor. Bu yüzden Ankara da ikili görüşmeler yapıyor. Milletvekili adayı olur veya olmaz bilemiyoruz ama kendisine yakın bir ismin il başkanı olmak için çabalıdığı herkes tarafından biliniyor. Kendisine muhalif herhangi bir ismin ise İl Başkanı olmasını istemiyor'' 

Kahramanmaraş'ta MHP'nin bir milletvekili var. 2023 Seçimlerin de bu bir milletvekilini tekrardan kazanıp kazanamayacağı bilinmezken, kamuoyunda;''Bizim MHP bu değil. Yıllarca şehrimiz de parti olarak sesimiz çıkmadı. Hiç bir vatandaşın dertleriyle hemhal olunmadı. Parti binasına çıkanlar azaldı. Küsmeler çoğaldı. Küstürenler maalesef ki baş tacı edildi. Seçimlerde halkın ayağına gidip ne söyleyecekler? Nasıl oy isteyecekler? Bekleyip göreceğiz'' dedikleri aleni bir şekilde konuşuluyor.