Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son toplantısında politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25 seviyesine yükseltti. Beklentilerin üstünde gelen artışla birlikte son üç ayda faizde 16,5 puanlık artış yapılmış oldu. Böylece politika faizi 4 yılın en yüksek seviyesine çıktı. 

Habertürk'ün haberine göre, politika faizinde yapılan artışın ardından bankalar mevduat faizini yüzde 40 seviyesine çıkarttı. Faiz kararı öncesi bankaların müşterilerine sunduğu mevduat faizi oranı yüzde 30 civarındaydı.

MEVDUAT HESABI NEDİR?
Mevduat hesabı, bankaya faiz değerleri karşılığında bir süreliğine paranızı yatırdığınız hesap türüdür. 

Mevduat hesabının amacı, bir süre yatırılan paranın banka faizi ile daha da yüksek getirisi sayesinde artmasıdır. 

Bu süreler bankadan bankaya göre değişkenlik gösterse de günümüzde 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıllık şeklinde mevduat hesabı olarak tanımlanır.

TCMB: ''TL MEVDUATI TEŞVİK EDİN''

Merkez Bankası tarafından önceki günlerde bankalara Kur Korumalı Mevduatı (KKM) azaltmayı ve TL vadeli mevduata dönüşüm hedefi tebliğ edilmişti.

Peki bankalar neden Merkez Bankası'nın KKM'yi yüzde 50 azaltma tavsiyesine neden uymadı da faiz artırımının ardından hayata geçirdi.

Çünkü bankaların verdiği krediler başta ticari kredi faizleri olmak üzere yasal düzenlemelere göre politika faizine bağlı bulunuyor.

KKM kararı alındığında politika faizi yüzde 17.5 olduğu için politika faizine bağlanan ticari kredi faizleri yasal düzenlemeler gereği yüzde 36.5'e denk geliyordu. 

UZMANLARIN BEKLENTİSİ
Bu da yüzde 30'un altında olan mevduat faizini artırmayı olanaksız kılıyordu. 

Şimdi politika faizi yüzde 25'e yükseltilince ticari kredi üst limiti yaklaşık yüzde 56'ya çıktı. 

Böylece bankalar da mevduat faizini rahatça yüzde 40'ın üstüne attı.

Uzmanlar ise yüzde 40'lık TL mevduat faizinin kurun daha fazla yükselmeyeceği varsayımı ile yüzde politika faiz olan yüzde 25 kadar getiri sağlayan KKM'den çözülmeyi sağlayabileceğini ve vatandaşın böylece TL mevduata dönebileceğini ifade ediyor.

"KKM'DEN ÇIKIŞ 2-3 YIL SÜREBİLİR"

KKM'den çıkışın 2-3 yıl sürebileceğini belirten TOBB ETÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Atılım Murat, "Sonuç olarak ne olacak KKM vadesi dolan mudi KKM'de kalabilir ya da dolar almak isteyebilir. Mevduat faizlerinin nereye kadar yükseleceğini görücez ben öyle 50'ler üzerinde mevduat faizi olacağını düşünmüyorum açıkcası ama 40'lar civarında mevduat faizi olabilir. Kademe kademe de olsa bu KKM'den cıkış sürecektir. 2-3 yılda anca olacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Menekşe Topaloğlu