Hani her memlekette, ‘Memleketimi nasıl bir adım daha ileri götürebilirim’ diyen insanlar vardır. Bu kişiler siyasetçilerin yapamadığını yapar hem de kimseden herhangi bir karşılık beklemeden hatta yergi alarak.

Zira toplum yenilikçilere destek olmak yerine onu yermeyi ardından konuşmayı ve eleştirmeyi sever. Birçoğu, yaptıklarının yanlış olduğunu, kimseye yaranamayacaklarını ve bu işten vazgeçmeleri gerektiğini, hatta el âlemin delisi sen misin, paranı boşa harcamaya meraklı mısın, senden başka kimse yok mu gibi nice olumsuz sorulara ve tavırlara destek değil köstek olurlar. Ama onlar bildiklerinden şaşmadan inandıkları hizmeti yapmaya kararlı olurlar ve yaparlar. Bize de böylesi memleket sevdalılarını desteklemek ve onları köşemize taşımak düşer.

Bugün de memleket sevdalılarından biri olan İrfan Tekinşen’den ve yeni haberdar olduğum kafesinden bahsetmek istiyorum. Şehrimizin ilk kafe kütüphanesi adı Sincap Kütüphane Kafe. İçecekler, ev yapımı pastalar börekler ve atıştırmalıklar (hani gençlerin sevdiği batı tarzı hazır yiyecekler) var. Kafe dışarıdan bakınca küçük gözüküyor ama üst katlarda kocaman salonlara sahip. Alt katlar küçük olduğu için az sayıda gelen gruplara veya tek kişilere uygun.

Geniş salonlardan biri sohbet edenler veya konuşarak ders çalışanlar için (Sesli salon) diğeri ise çıt çıkarmadan bireysel ders çalışmak veya kitap okumak için (Sessiz Salon). Geçen haziranda açılmış o nedenle sistem neredeyse oturmuş gelenler alışık bu duruma bilmeyenler veya yeni gelenler ise bilgilendiriliyor. İlgi alaka yüksek. Ben ilk geldiğimde kendimi tanıttım İrfan Bey’e, o beni çok güzel karşıladı ve gezdirerek tanıtım yaptı. Tabi ben sadece bana özel olduğunu düşündüğüm bu ilgiden oldukça memnundum. Ta ki diğer müşteriler gelene kadar.

Biz sohbete başlamıştık ki İrfan Bey gelen müşterileri tanıdı hoş geldiniz dedi çok güzel ilgi alaka gösterdi. Benim hava biraz söndü. Sonra ilk defa gelen başka birkaç kişi geldi İrfan Bey yine izin alarak kalktı ve onlarla ilgilendi. Onları gezdirdi onlara bana anlattığı gibi kafeyi ve sistemi anlattı. O zaman anladım buradaki ilgi ve alaka herkese aynı ben de hava mava kalmadı. Herkes değerli, yeni geleni de eski olanı da, yazarı da çizeri de yani herkese ilgi alaka aynı kalitede. Buna çok sevindim tamam dedim ülke standartlarının dışında ve üstünde bir yer. Torpilsiz, herkesin kendini özel ve mutlu hissettiği bir ortam. İnsanlar mutlu görünüyor. Mutlu olmasa müdavimleri bu kadar çok olur mu?

Büyükşehirlerde çok yaygın olan bu kafe kütüphane sistemi bizde ilk. Oralarda böyle küçük de değil gerçi burası Maraş’a göre büyük duruyor ama gelen müşteriyi görünce yakınlarda yetmeyecek diye düşünüyorum. Metropollerde beş altı kat olanlar varmış devasa genişlikte olanlar. Şehirleri metropol veya büyükşehir yapan bazı özellikler ve hizmetler vardır onlardan biri de bu tip yerler diye düşünüyorum. Farkı fark ettiren farklı yerler.

Peki, burada uygulanan sistem nedir diyeceksiniz. Sistem basit. Geliyorsunuz 30 TL’ye bir fiş alıyorsunuz, (buna da koca bir kupa kahve içiyorsunuz) giriş parası oluyor. Bu parayı verdikten sonra yani bir kahve ile kafe kapanana kadar bir şey yemeden içmeden oturabilirsiniz. On beş, yirmi dakikada bir görevli arkadaşlar veya sahibi kafede şöyle bir tur atıyor. Diğer kafeler gibi ne içersiniz ne yersiniz diye sormak için değil, ortamın huzurunu bozucu durumlar var mı diye kontrol etmek için. Malum bu durum şehrimizde yeni, sistemin oturması ve müşterilerin alışması için bu kontrollerin yapılması gerekiyor. Sonra muhtemelen kimseleri ortalıkta göremeyeceksinizdir. Yoksa her an bir şeyler yiyip için diye gezen garsonlar yok. Ha! Bir de yemeden içmeden nasıl duracağız diyeceksiniz doğal olarak. Tabi ki yeme içme var. Buradaki fark onların istediği zaman değil, siz istediğiniz zaman yiyip içebilirsiniz. Alt katta içecekler ve ev yapımı pastalar ile hamburger, tost vb. ürünler sizi bekliyor. Gençlerin seveceği bir şey daha var o da WİFİ bedava internet kullanımı seksen kişiye kadar

rahat ama hiçbir zaman seksen kişi aynı anda kullanamayacağı için, çoğu ders ve kitap okumaya geliyor, internet bağlantı sorunu bulunmuyor.

Bazı kitap okuma grupları toplantılarını burada yapıyormuş onlar için bulunmaz fırsat, etraflarında kitapların dizili olduğu güzel bir ortam, ayrıca bazı doktor grupları, öğrenci veya öğretmen grupları bazı konuları istişare etmek veya sohbet için, tez ve araştırma yapanlar tartışmak için burayı seçiyormuş. Anlayacağınız ilim bilim için uğraşanlara sohbet etmek isteyenlere nezih bir ortam sunuyor. Sabah sekizden akşam on ikiye kadar açık, isteyen istediği zaman girip çıkabilir. Ne diyelim bize de böylesi değerli hizmetlerle memlekete hizmet eden güzel insanlara teşekkür etmek ve destek vermek düşer.