AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Adayı Hanifi Toptaş, Kahramanmaraş'ta seçim çalışmaları kapsamında İnşaat Mühendisleri Odası'nı ziyaret etti. Toptaş, 31 Mart yerel seçim öncesi şehrin 6 Şubat depreminden sonra yeniden imar ve ihya çalışmalarıyla ilgili kentsel tasarımların nasıl ilerleyeceği konusunda istişarelerde bulunduklarını belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası'nın eski başkanlığını iki dönem yürüten ve aynı zamanda inşaat mühendisi olan Hanifi Toptaş, ziyaretinde şehrin yeniden yapılandırılması sürecindeki planlamalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan Toptaş, "31 Mart yerel seçimlerine doğru giderken seçim çalışmalarımıza çok hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bugün sivil toplum kuruluşlarımızı geziyoruz. Daha öncesinde baromuzdaydık. Şimdi inşaat mühendisleri odamızdayız." dedi.

Toptaş'tan Liyakat ve İstişare Vurgusu!

Özellikle 6 Şubat depreminin ardından şehrin imarı ve hasarlı yapıların durumu üzerine yapılan istişarelerde önemli bilgiler edindiklerini belirten Toptaş, "Tabii ki hem baromuzda 6 Şubat'ın getirmiş olduğu hukuki sorunların çözümü noktasında neler yapılabilir onlarla bu istişareleri yaptık. Mimarlar odamıza da yine 6 Şubat sonrasındaki şehrin tekrardan imarı ve ihası noktasındaki çalışmaları özellikle kentsel tasarımların hangi yönde ilerlemesi noktasında nasıl bir çalışma yürütülebilir bunların istişaresini yaptık. Şimdi de inşaat mühendisleri odamıza geldik. Burası Tabii benim evim. Daha önce burada da biliyorsunuz 2 dönem oda başkanlığı yaptım sonra Ökkeş başkanımıza devretmiştim. Yuvam burası benim. Öncelikle Tabii Buradaki tüm meslektaşlarıma bu sıcak karşılamaya için çok teşekkür ediyorum. Tabii 6 Şubat sonrası mesleğimizin biliyorsunuz ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok net bir şekilde görmüş olduk. Özellikle 6 Şubat sonrasındaki bu gerek uygun olmayan alanlar sonrasında orta hasarlı yapıların tekrardan ruhsatlandırma süreçleri ve yerinde dönüşümün hızlandırılmasını natamam yapıların devam edilmesi gibi tabii ki teknik anlamda birçok sorunumuz var. Bugün de arkadaşlarımızla hem bu konuları istişare ettik. Hem de kendilerinden özellikle 31 Mart'taki seçimlere kadar 31 Mart'taki seçimlerde çok yüksek bir oy oranı ile destekledik. Allah izin verirse İnşallah göreve geldiğimizde dediğim gibi öncelikle liyakatle kadroları oluşturacağız ve tabii ki de her zaman sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte hangi konu hangi odamızı ilgilendiriyor hangi meslek odasını ilgilendiriyor o konularla alakalı yüksek istişare içerisinde olacağız. Daha öncesinde İmar Komisyon Başkanlığı yaptığım dönemde zaten arkadaşlarımızla beraber çalışıyorduk. Bundan sonraki süreçte de şehrin tekrardan ayağa kaldırılma sürecinde de yine aynı şekilde meslek odalarımızla birlikte çalışacağız. Ben özellikle bugün burada bizleri bu kadar yoğun bir kalabalıkla karşılayan çok değerli meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ökkeş Buğra Dalkıran ise: "Tabii bölgede sembol bir binaya sahip olmak bizlere ayrı bir gurur veriyor. İlçe başkan adayımızın inşaat mühendisi olması hepimizi çok ciddi gururlandırdı. Onur verici bir şey. Aslında memleketimiz kazanıyor. Çünkü tarihe baktığımızda sürecin belediye başkanları içerisinde belki Kahramanmaraş'ta ilk kez bir inşaat mühendisi belediye başkanı seçecek. Hepimiz için değerli bir şey. Onikişubat İnşallah bu noktada kazançlı çıkacaktır diye düşünüyorum." dedi.

AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara da, seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde hizmet etmeye çalıştıklarını belirterek; "Ev sahibimiz İnşaat Mühendisleri Odası Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Buradaki katılımcı diğer misafirlerimize teşekkür ediyoruz. Tabii biz Cumhurbaşkanımız gibi bir liderin arkasında bir nefer olarak gayret etmeye çalışıyoruz. Onun temposuna ayak uydurmaya çalışıyoruz. Onu gördüğümüzde biz milletimize hizmet için, insanımızın problemlerini çözmek için kendimizde bir güç hissediyoruz. Bundan dolayı da onun temposuna ayak uydurmak için gece gündüz çalışıyoruz. Tabii seçim süreci, 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanıyoruz. Bu minvalde de belediye başkan adayımızla büyükşehir belediye Başkan adayımızla gerek esnaf ziyaretleri, gerek Mahalle toplantıları, gerek kırsaldaki ziyaretlerimiz, gerek sivil toplum kuruluşlarımızla ziyaretlerimiz bunları yerine getiriyoruz. Görüşlerimizi ifade ediyoruz ve onların hem mesleki olarak varsa sıkıntıları problemleri bunları konuşuyoruz. Hem şehrimizin yeniden imarında bundan sonra, özellikle bugün mesela inşaat mühendisleri odasını ziyaret ettik, öğleden önce mimarlar odasındaydık. Farklı odaları ziyaretlerimiz yine teknik manada devam edecek. Özellikle deprem sonrasındaki sonrasındaki süreçte nasıl yeni Kahramanmaraş'ı nasıl dizayn etmeliyiz, hangi tedbirler, önlemler alınmalı bunlar da tartıştığımız karşılıklı fikir alışverişlerinin olduğu ve seçimden sonraki sürece belediye başkanımız İnşallah 1 Ninsan itibarıyla göreve başladığında o zaman da hangi çalışmaları yaparsak şehrin yeniden imarı çok daha hızlı çok daha güzel çok daha güvenli çok daha dirençli olur bunların istişaresini yapıyoruz. Ve İnşallah gezmeye devam edeceğiz. Sizler de bize eşlik ediyorsunuz. Sizleri de o programlarda hep birlikte bu heyecanımıza şahitlik ettiğiniz ve 31 Mart'a kadar gezdiğimiz bu süreci İnşallah yaşayacağız. Ben oda başkanımıza ve diğer sivil toplum kuruluşlarına gün içinde gezdiğimiz ve teşkilattaki arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Milletimiz İnşallah yine güvensin Cumhur ittifakına. Biz inşallah gerçek belediyeciliği yine AK Parti yapacak ve yine biz devam ettireceğiz diyoruz ve dua ve desteklerini bekliyoruz." şeklinde konuştu.