Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olarak bilinen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 35'e yükseltti.

Peki, bu faiz artışının ardından 2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, bu konudaki soruları yanıtladı.

Kurtuluş, "Faiz artışları aslında enflasyonu artırmak amacıyla değil, enflasyonla mücadelede ekonomi yönetimi tarafından kullanılan bir araçtır.

Faiz oranları, enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Son zamanlarda ekonomi yönetimi faiz artışını sıkça kullanmaktadır. Biz, yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 70 düzeyinde tutuyoruz," dedi.

Bu çerçevede Kurtuluş, 2024 yılı için asgari ücret artışıyla ilgili tahminlerini şu şekilde paylaştı: "Enflasyon beklentimiz yüzde 70'lerde olduğu için SGK, Bağ-Kur, memur emeklileri ve memurlar için ikinci altı aylık enflasyon farkı yüzde 42-43 aralığında olacaktır. Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme zammı da eklenmelidir. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarının yüzde 50 oranında artacağını düşünüyoruz.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri için ise yüzde 42-43 arasında olan enflasyon farkına ek olarak 6-7 puanlık refah payı artışıyla yüzde 50'ye tamamlanacaktır."

Editör: Serkan KARAASLAN