Vatandaşların TEDAŞ'a olan 2 bin liraya kadar borçların silinmesiyle ilgili kanun teklifi TBMM'den geçerek yasalaştı.

Bir süredir gündemde olan “2 bin lirayı aşmayan borçları silme”, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre, TEDAŞ’a olan 2 bin lirayı aşmayan elektrik borçları silinecek.

TBMM’de kabul edilen torba yasaya göre, TEDAŞ’a olan 2 bin lirayı aşmayan elektrik borçları silinirken, özelleştirilen limanların kira süresi 49 yıla kadar uzatılacak.

BU NE ANLAMA GELİYOR?

Özelleştirmeler sırasında TEDAŞ’a devredilmiş, 2 bin lirayı aşmayan elektrik borcu alacaklarından vazgeçilecek. Yaklaşık 55 bin elektrik abonesinin 624 milyon lirayı bulan borcu böylece silinmiş olacak. Elektrik borçlarının silinmesinin yanı sıra borçların yapılandırılması da sağlanacak. Ekim 2021 tarihinden önce ödenmemiş ve yapılandırılmamış TEDAŞ alacakları yapılandırılabilecek.

LİMANLARIN KİRA SÜRESİ 49 YIL

14 bin 200 kişiyi dolandıran hacker çetesi çökertildi 14 bin 200 kişiyi dolandıran hacker çetesi çökertildi

Yasayla, işletme hakkı 49 yıldan az olan limanlar için kira süresi 49 yıla kadar uzatılıyor. Şirketlerin 5 yıl içinde limana ek sözleşme bedelinin yüzde 10’u tutarında yatırım yapmaları zorunlu olacak. Ayrıca, liman işletmecileri; her yıl hazineye net satış ve karları üzerinden yüzde 5 hasılat payı yatıracak.

Sendikalar için de bir düzenlemeye gidildi. Sendika üyeliklerine yüzde 2 barajı getirildi. Yüzde 2 barajını aşamayan sendikalar 700 lira olan toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacak.