HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek üzere Kahramanmaraş’ta çok sayıda üye tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Genel Başkan Arslan, üyelerine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederken, gösterilen birlik ve beraberlik ruhu nedeniyle tebrik etti.

Arslan’a Genel Başkan Yardımcıları Celal Yıldız ve Halil Özdemir ile Kahramanmaraş Şube Başkan ve Yardımcısı eşlik etti.

Kahramanmaraş ziyaretinde birbirinden önemli açıklamalarda bulunan Başkan Arslan, isim vermeden Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e yüklendi.

Arslan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kahramanmaraş'ı tanımayanlara bir kez daha sizler Kahramanmaraş'ı tanıttınız. Bu topraklarda 40 yıldır HAK-İŞ vardı. Bundan sonra da varlığını kimse engelleyemez. Bir kısım birilerini desteğiyle birilerinin arkasına saklanarak sendikacılık yapmak isteyenlere burayı dar edeceğiz. Bizler sadece sizlere güvendik. Emekçilere güvendik. Sizin kararlılığınıza, mücadelenize ve inancınıza güvendik. Bizler onun için buradayız.

Birilerine güvenenler, birilerinin arkasında 'pışt pışt'lamasını bir şey zannedenler. Nasıl yenilmişse bundan sonra da yeneceğiz onları. Burası Kahramanmaraş, başka bir yer değil. Toplu sözleşmeyi istediği gibi kabul ettirme baskısına rağmen direndiniz. Başta Şube Başkanımız Akif kardeşimiz olmak üzere gerçekten burada tarih yazdınız. Genel Başkan Yardımıcımızın katıldığı toplantıda 'hakkımızı istiyoruz' diyerek bütün Türkiye'ye buradan haykırdınız.

Allah razı olsun Kahramanmaraş'taki aklı başında her insan bizim yanımızda yer aldı. Bize destek olup dua ettiler. Bu mücadelenin bu şehrimize zarar vermesini asla istemiyoruz. Kahramanmaraş'ın hizmete ihtiyacı var. Ben bu şehirde 40 yıldır herhangi bir grev kararı almadım. Ama bizi o noktaya doğru ittiler. Buradan herkesi uyarıyorum. Herkes biz gibi sorumlu davranmalı. Biz sorumlu davrandık. Kavga yerine, barışı. Çatışma yerine, uzlaşmayı. Yani masada müzakere etmeye çalıştık. Ama bizimle masada görüşmeyenler meydana çıkınca bizim taleplerimizi kabul etmek zorunda kaldılar. Bu da sizin başarınız.

Meydan da sizlerde olmasaydınız. Bugün burada olmazdık. O yüzden Kahramanmaraş işçisinin çabasını ve duasını asla unutmayacağız. Hem toplu sözleşmemiz hem yetki mücadelemiz var. Aynı zamanda sendikamızın 14'üncü Genel Kurulu'nu 17 Aralık 2022 Cumartesi günü gerçekleştireceğiz. Bütün bu süreçte bize desteğini esirgemeyen başta Kahramanmaraş şube başkanımız ve yöneticilerimiz olmak üzere sizlere yürekten teşekkür ediyorum. "