Saadet Partisi, CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, DEVA ve Gelecek Partisi'nin bir araya gelerek 28 Şubat’ta gerçekleştireceği Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'in tanıtım ve imza töreni davetiyesi çıktı.

davetiye

Bilkent Otel'de saat 13.30'da gerçekleştirilecek törende ortak mutabakat metni, 6 partinin Genel Başkan Yardımcıları tarafından sırayla okunduktan sonra Genel Başkanlar tarafından imzalanacak.

Dernek, vakıf, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, gazeteci, yazar ve televizyoncuların olduğu geniş bir kitlenin davet edildiği törenin sunuculuğunu ise Tuluhan Tekelioğlu'nun yapacağı öğrenildi.

Twitter hesabından davetiyeyi paylaşan gazeteci İsmail Saymaz "Altı muhalif liderin 28 Şubat’ta yapacağı ortak açıklama için davetiye hazırlandı.
Davetiyede partiler alfabetik sıraya göre yer alıyor. Ayrıca liderlerin imzası bulunuyor.
Toplantı saat 13.30’da.
Bilkent Otel’de.
Tarihi vesika niteliğinde bir davetiye bu"
dedi.

saymaz

GENEL BAŞKANLAR KONUŞMA YAPACAK
Altı muhalefet partisi liderinin katılımıyla 28 Şubat’ta yapılacak ortak açıklama toplantısının ayrıntıları da netleşmeye başladı.

Partilerin kurmaylarının hazırlıklarını sürdürdüğü toplantının, Ankara'daki Bilkent Otel'de 13.30'da yapılmasına karar verildi.

Toplantıda genel başkanların oturma düzeninin, partilerinin alfabetik sırasına göre yapılması kararlaştırılırken, parti genel başkanlarının imzalayacağı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metninin kurmaylar tarafından okunması üzerinde anlaşıldı.

Genel başkanların birer konuşma da yapacağı toplantıya, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de davet edildi. 700'e yakın davetlinin bulunacağı toplantıda, kitapçık haline getirilen metin katılımcılara da dağıtılacak.

Altı muhalefet partisi genel başkanının 28 Şubat'ta yapacağı ortak açıklama için davetiyeler de hazırlandı. Partilerin alfabetik sıraya göre yer aldığı davetiyede liderlerin imzası bulunuyor.

METNİN KAPSAMI
Ahlatlıbel'de liderlerin onayına sunulan ve 28 Şubat'ta açıklanacak metin, yasama, yürütme ve yargı temel ayaklarından oluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın yapısı, Anayasa Mahkemesi'ne üye seçimi ile TBMM'ye ilişkin düzenlemeler içeren metinde yaklaşık 60 başlık bulunuyor.

Metinde ayrıca "Demokratik Sistemin Temel Esasları" ana başlığında temel hak ve hürriyetler, ifade, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, basın özgürlüğü, RTÜK'ün ve YÖK'ün yapısı, çevre hakları, kamu yönetiminde esas alınacak ilkeler, kamuya alım süreçlerinde liyakat ve mülakat, yolsuzlukla mücadele ve Siyasi Etik Kanunu gibi başlıklar da yer alıyor.