Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre 1. umre dönemi 15 Ağustos itibariyle başlamıştı. Umre döneminin başlamasıyla dünyanın farklı noktalarındaki Müslümanlar kutsal topraklarda umre ibadetlerini yerine getiriyor.

uara.jpg2

Kutsal topraklara ziyaretlerini gerçekleştirmek isteyenler önce Hz. Muhammed’i(sallallahu aleyhi ve sellem)selamlamak için Medine’de bulunan Mescid-i Nebevi’ye gidiyor. Umreciler, Medine’de bulunan Kuba ve Kıbleteyn Mescitleri başta olmak üzere Uhud ve Hendek savaşlarının yapıldığı yerleri de ziyaret ediyorlar. Ardından Mekke’ye giden Müslümanlar Mescid-i Haram’da bulunan Kabe-i Muazzama’yı da ziyaret ederek tavaf ediyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde gelen binlerce Müslüman tavafın yanı sıra namaz kılıp Kur’an-ı Kerim okuyor, dualar ediyor. Daha sonra Safa ve Merve tepeleri arasında Say yapan umreciler umresini tamamlamış oluyor.

uara

Öte yandan Mekke’deki Sevr Dağı, Arafat Dağı ve Nur Dağı başta olmak üzere bir çok kutsal yeri ziyaret ediyorlar. Suudi Arabistan’da umrelerini yapan vatandaşların bir kısmı ülkesine geri dönerken, bir kısmı ise ibadetlerine devam ediyor.