Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre, Meksika’da 59 yaşındaki bir kişi, H5N2 (kuş gribi) virüsü sebebiyle hayatını kaybetti.

Meksika’da tespit edilen ölüm, kuş gribinin laboratuvar ortamında ilk kez tespit edilen ölüm vakası olarak tarihe geçti.

Ateş, nefes darlığı, ishal, mide bulantısı gibi belirtilerin görüldüğü hastanın, grip belirtileri göstermeden önce 3 hafta boyunca yatalak olarak tedavi gördüğü de ortaya çıktı.

Vakanın, bir Meksika eyaleti sakininde tespit edildiği belirtilirken, bunun dünya genelinde laboratuvar tarafından doğrulanmış ve ilk kez bir insanda görülen A(H5N2) vakası olduğu bildirildi.

Açıklamada, Meksika'da ilk kez bir kişide A(H5N2) virüsü enfeksiyonu görüldüğü de yer aldı.

Bu vakada "virüse neden maruz kalındığının" kaynağının şu anda bilinmediği kaydedilirken, Meksika'daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsünün görüldüğünün rapor edildiği hatırlatıldı.

Uluslararası Sağlık Tüzüğü'ne göre, yeni bir tür olan A(H5N2) virüsünün neden olduğu insan enfeksiyonunun, halk sağlığı üzerinde yüksek etki potansiyeli olduğu vurgulanan açıklamada, "Mevcut bilgilere dayanarak DSÖ, bu virüsün genel nüfusa yönelik mevcut riskini 'düşük' olarak değerlendiriyor" denildi.

Editör: Menekşe Topaloğlu