Türkiye'nin gözü 7 ve 14 Aralık'ta yapılacak asgari ücret toplantılarına çevrildi. Bakan Bilgin, ''İşçilerimizi enflasyona yedirmeyeceğiz'' vurgusu yaparken Türk-İş, 7 bin 785 TL rakamının ''kırmızı çizgileri'' olduğunu açıkladı. Peki asgari ücret ne kadar olacak? İşte kulislerde öne çıkan iki rakam...

 Asgari ücret trafiği 7 Aralık'ta Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısıyla başlıyor. Milyonların gözü kulağı bu süreçte olacak. Asgari ücrete temmuzda yüzde 30 zam gelmiş, 5 bin 500 TL'ye çıkarılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in "Enflasyona ezdirmeyeceğiz" açıklamasıyla 2 formül gündeme geldi. TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay'ın "kırmızı çizgi" olarak en az 7 bin 785 TL'yi rakamını öne sürmesiyle ise hesaplar yeniden yapıldı. İşte kulislere sızan son bilgilere göre "2023'te asgari ücret ne kadar olacak" sorusunun tartışıldığı formüller ve rakamlar...

Kulislerden sızdı: Asgari ücrette öne çıkan iki rakam var! - Resim: 2

İKİ FORMÜL KONUŞULUYOR
Bakan Bilgin, asgari ücrete ne kadar zam geleceğiyle ilgili "İşçilerimiz, Türkiye'nin emekçileri şundan emin olsun: Onların enflasyona ezdirmeyeceğiz" mesajını vermişti. Bu açıklama, iki formülü gündeme getirdi.

Kulislerden sızdı: Asgari ücrette öne çıkan iki rakam var! - Resim: 3

Formüllerden biri asgari ücrete yıllık enflasyon oranında zam uygulanması. Show TV'de yer alan habere göre; yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65-70 arasında. Böylelikle asgari ücret yıllık enflasyona göre belirlenirse milyonlarca kişinin yeni maaşı 9 bin 350 TL'ye yükselecek.

Kulislerden sızdı: Asgari ücrette öne çıkan iki rakam var! - Resim: 4

TÜRK-İŞ "KIRMIZI ÇİZGİSİNİ" BELİRLEDİ
Öte yandan TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay geçtiğimiz günlerde canlı yayına katılan Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerine değinilirken 7 bin 785 TL rakamının "kırmızı çizgi" olduğunu vurgulayarak "Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız" demiş ve "Kırmızı çizgi bu onun üzerine çıkmak gerekiyor" diye eklemişti.

EYT düzenlemesi için ''sonunda'' dedirten açıklama EYT düzenlemesi için ''sonunda'' dedirten açıklama

Kulislerden sızdı: Asgari ücrette öne çıkan iki rakam var! - Resim: 5

TEMMUZDAKİ ZAM DA GÜNDEMDE
Masadaki ikinci formül ise temmuzdaki artışın yıllık enflasyona tamamlanması. Asgari ücrete temmuzda yüzde 30 zam yapılmıştı. Buna göre, ikinci formülün uygulanması durumunda asgari ücrete uygulanacak zam oranı yüzde 40 olacak.

Kulislerden sızdı: Asgari ücrette öne çıkan iki rakam var! - Resim: 6
'EN AZ YÜZDE 50' BEKLENTİSİ
Asgari ücrete en az yüzde 40 oranında zam yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu rakama 10 puanlık refah payı da eklenerek zam oranının yüzde 50'yi bulabileceği konuşuluyor.

İŞTE BAKANLIĞIN ANKETİNDE ÖNE ÇIKAN RAKAM
Çalışma Bakanlığı bir yandan işçi ve işverenin nabzını tutuyor. Yapılan ankette öne çıkan 8 bin TL olduğu kulislerden sızanlar arasında.