2023 yılında yapılacak seçimler öncesinde AK Parti iktidarının doğal gaz ve elektrik fiyatlarıyla ilgili izleyeceği politika merak ediliyor. Enerji kulislerinden doğal gaz ve elektrik faturalarına zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin dikkat çeken bilgi geldi.

Kulislerde, AKP'nin seçime kadar elektriğe zam yapmayacağı konuşuluyor. Gazete Durum'dan Olcay Aydilek'in haberine göre sübvansiyonun devam edeceğini belirten kaynaklar, zamların sadece sanayi ve elektrik üreten santrallere yapılabileceğinin altını çiziyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), 1 Ekim-31 Aralık 2022'yi kapsayan 3 aylık dönemde elektrik fiyatlarını sabit tuttuğunu anımsatan kaynaklar şu ifadeleri kullandı:

“Hükümetin, seçim öncesinde elektriğe zam yapması çok düşük bir olasılık. Ancak BOTAŞ, Rusya- Ukrayna Savaşı sonrasında küresel piyasalarda oluşan fiyatlar nedeniyle ciddi bir zararla karşı karşıya bulunuyor. Sübvansiyonları devam ediyor.

BOTAŞ'ın, bu nedenle bazı abone gruplarına sattığı doğal gazda izleyen aylarda zam yapması beklenebilir. Konutlarda sübvansiyon devam eder. Sanayi ve elektrik üreten santrallara zam yapılabilir” dedi.

Editör: Menekşe Topaloğlu