Kredi kartı birçok kişi için çoğu zaman kurtarıcı oluyor.

Bankalardan kredi kartı kullanımının ilk amacı taksit avantajından yararlanmak.

Yüksek fiyatlı ürünleri küçük taksitler ile ödeme fırsatı sunan kredi kartları, aynı zamanda bankaların yaptığı kampanyaların takip edilmesi ile ekonomik olarak karlı bir araç haline geliyor.

NAKİT AVANS AVANTAJI! 

Kredi kartları sadece alışveriş için değil aynı zamanda nakit ihtiyacı için de kullanılıyor. Bankalar kart limiti dışında bir de nakit avans limiti belirliyor. Bu limit genel olarak kart limitinin bir miktar altında oluyor.

İsteyenler nakit avans ya da taksitli avans şeklinde kredi kartlarından tıpkı banka kartları gibi para çekebiliyor.

Nakit ihtiyacı olan ancak kredi için gerekli prosedürlerle uğraşmak istemeyen, aynı zamanda çektiği parayı anında kullanmak istemeyenler nakit avansı tercih ediyor.

Her bankanın nakit avans faiz oranı farklılık gösteriyor. Ayrıca bankalar müşterilere göre farklı oranlar da belirliyor. Dönemsel olarak faiz oranlarında değişiklik yapılabiliyor.

Şu an uygulanan nakit avans faiz oranları yüzde 1,98’den başlıyor.

Bu oran ile 10 bin TL nakit avans kullanan bir kişi, 12 ay vade seçeneği ile aylık 968 TL ödeme yapıyor. Toplam ödene tutar ise 11. 611 lira oluyor. Toplam ödene faiz miktarı 1.342 lira, ödenen vergi ise 268 lira.

Aynı tutar için banka kredisi kullanılması durumunda, bankalar tarafından uygulana en düşük tüketici kredisi faiz oranı şu an yüzde 1.35 lira. 10.000 TL’nin 12 ay vade ile çekilmesi durumunda geri ödenecek toplam tutar 11.084 lira.

Nakit avans ile ihtiyaç kredisi karşılaştırmasında, kredi kullanımının 10 bin lira için 527 TL daha avantajlı olduğu görülüyor. Ancak burada kredi kullanımın hangi oranla yapıldığı önemli.

Başvuruda bulunan herkesin en düşük faiz oranı ile kredi kullanması mümkün olmuyor. Bankalara göre faiz oranları değişiyor. Ayrıca bankalar müşteriye göre faiz oranında değişiklik yapabiliyor.

Kredi kullanmak isteyen bir kişi eğer kredi notu da yüksekse, uygulanacak faiz oranı ile ilgili pazarlık yapabilir. Bankalar faiz oranı az da olsa geri çekebiliyor.

12 AY TAKSİT SINIRI 

Kredi kullanmak yerine nakit avans kullanacakların dikkat etmesi gereken en önemi nokta ise; taksit sayısı.

Bankalar avans kullanımında en fazla 12 ay taksit seçeneği sunuyor.

Yüksek miktar avans kullanımı aylık ödemelerin artmasına sebep oluyor.

Bu durumda 36 ay vade imkanı sunan ihtiyaç kredisi daha doğru bir alternatif olabilir.

40 GÜN İÇERİSİNDE ÖDEYEN KARLI ÇIKIYOR 
Nakit ya da taksitli avans kullanımının en büyük avantajı ise erken ödenmesi durumunda faiz ödenmemesi. İhtiyaç duyulan miktar kullanıldıktan sonra 40 gün içerisinde paranın tamamının ödemesi durumunda, banka herhangi bir ek ödeme ya da faiz talebinde bulunamıyor.

FAİZSİZ PARA KULLANIMI! 

Türkiye Bankalar Birliği, bankaların faiz talep edilemeyeceği duyurdu. TBB tarafından yapılan açıklamada, "Kredi kartları, işlem tarihinden sonra borcun ödenmesi için 10 ile 40 gün arasında bir vadeyi faizsiz olarak kart hamiline sunar. Başka bir ifade ile faizsiz kredi imkânı sağlanır." Denildi.

KREDİ KARTI BORCUNDAN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ? 

Kredi kartı kullanan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Birçok kişinin birden fazla kredi kartı bulunuyor.

Çoğunlukla doğru kullanılmayan kartlar nedeni ile vatandaşlar ekonomik olarak zor durumda kalıyor. Öyle ki bir kredi kartının borcu diğeri ile kapatılıyor.

Bu süreç içinden çıkılamaz bir duruma doğru gidiyor. Peki nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Kredi kartı borcundan kurtulmak mümkün mü? Öncelikle kredi kartı kullananların bunları mutlaka bilmesi gerekiyor.

ASGARİ TUTAR NEDİR? 

Asgari ödeme tutarı müşterinin en az ödemesi gereken borcu ifade ediyor. Ancak burada önemli bir karışıklık var. Çoğu kullanıcı sadece asgari tutarı ödüyor. Kredi kartının asgari ödeme tutarının kapatılması ile asla kredi kartı borcu tamamen bitmez.

Ödeme imkanı olamayanlar dahi az da olsa asgari ücretin üzerinde ödeme yapmalı ve mümkünse bu kartlar bir süre kullanılmamalı.

Üst üste sadece kredi kartının asgari ödemesinin yapılması sadece faizlere yansımıyor. Aynı zamanda 3 kez asgari ödemesi yapılan kartların nakit avansları bankalar tarafından kapatılıyor

Ayrıca asgari ödeme tutarının mutlaka hesap kesim tarihi itibarı ile 10 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor. Gecikme olması kişinin kredi notunu da olumsuz etkiliyor.

ASGARİ ÖDEME TUTARI NASIL HESAPLANIYOR? 

Kredi kartı asgari hesaplaması, kredi kartının dönem borcunun yüzde 20'si bulunarak yapılıyor. Bir kişinin kredi kartı dönem borcu 5.000 TL ise asgari ödemesi "5.000 TL* %20 = 1.000 TL" oluyor.

Kredi kartı borcundan kurtulmak ancak aylık ödemelerin tamamının ödenmesi durumunda mümkün oluyor. Sadece asgari tutar ödeyerek kartını kapatmak isteyenler için süreç uzayacak, asgari tutarı ödeyip kartını kullanmaya devam edenler için ise mümkün olmayacak.

Bu durumda yapılması gereken ise bankalardan yapılandırma talep etmek. Kart borcunu eşit taksitler halinde ödeyerek borç bitimine kadar kredi karını kullanmamak doğru bir yöntem olabilir.