Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çifte depremin meydana geldiği Adıyaman'da yapımına başlanan konteyner kent alanında incelemelerde bulunarak, "Bir yılın sonucunda inşallah buraları yeniden inşa ettikten sonra eskisinden daha düzenli bir hayat olacak" dedi.

Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki Karamanmaraş depreminde 41 binden fazla kişi hayatını kaybederken, enkaz ve arama kurtarma çalışmaları devam etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çifte depremden etkilenen Adıyaman'daki konteyner kent alanı inşaatında incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, konteyner kent Adıyaman'ı ziyaretinde depremden etkilenen diğer iller gibi Adıyaman'da da hareketlilik olduğunu anlattı.

Karaismailoğlu, yeniden normal hayata dönmeye çalıştıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı;

"11 ilde olduğu gibi, arkamızdaki bölgede bin 800 konteynerlik bir alanın altyapı çalışmalarını yapıyoruz. İnşallah yarın itibarıyla bu bölgede konteynerlerimizi yerleştirip depremzede vatandaşlarımızı misafir etmeye başlayacağız. Aynı şekilde Adıyaman'ın 14 bölgesinde yoğun bir çalışma var. Bu hafta itibarıyla da konteynerlerimize vatandaşlarımızı almaya başlayacağız." 

ÇADIRLARLA İLGİLİ SORUN YOK

Bakan Karaismailoğlu, afet bölgesi olan Adıyaman'da çadırlarda sıkıntı olmadığını, köylerin ihtiyaçlarının giderildiğini, köylere hayvan çadırlarının gönderildiğini, enkaz kaldırma çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

''ADIYAMAN'I AYAĞA KALDIRMAK ZORUNDAYIZ''

"Şu an 100'ün üzerindeki enkazı kaldırmış durumdayız ve yüzlerce iş makinasıyla enkaz kaldırma çalışmalarımız devam ediyor.'' diyen Bakan Karaismailoğlu şu ifadeleri kullandı; ''Yine hafriyat döküm sahalarında da olağanüstü bir hareketlilik var. İnşallah burada yaşamı sağlamak için bütün kurumlarımız büyük bir özverili çalışma gerçekleştiriyorlar. Adıyaman Valiliği ve belediyesini yeniden ayağa kaldırmak zorundayız. Çünkü onların da hakikaten bu depremde kolları, kanadı kırıldı. Bizler de hem diğer belediyelerimiz diğer kurumlarımızla onlara destek vererek ayağa kaldırıyoruz.'' ifdelerini kullandı.

''ESKİSİDEN DAHA DÜZENLİ HAYAT OLACAK''

Çadır hayatının kısa sürede sona ereceğini belirten Bakan Özer, şunları kaydetti;

''Çadırda hayat zor özellikle gece. Bir de kışın en soğuk günlerini yaşıyoruz. Bugünlerde havalar biraz yumuşamış olsa da yine çadırda sobayla elektrikli ısıtıcıyla günler geçiyor. İnşallah onları konteynerlere aktardığımızda bir nebze olsun daha da bir düzenli hayata kısmen de olsa girmiş olacaklar. Bir taraftan da yeni kalıcı konutların planlaması yapılıyor, önümüzdeki günlerde temelleri atılıp başlayacak. Önümüzde bir yıllık bir süreç var. Bir yılın sonucunda inşallah buraları yeniden inşa ettikten sonra eskisinden daha düzenli bir hayat olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

''VATANDAŞLARIN BÜTÜN İHTİYAÇLARI KARŞILANDI''

Vatandaşların tüm ihtiyaçların karşılandığını hatırlatan Bakan Adil Karaismailoğlu, deprem bölgesinde hasar gören çok sayıda yolun kısa sürede onarıldığını söyledi.