Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının desteği ile Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) tarafından 21-22 Şubat 2023 tarihleri arasında Ankara’da 4’üncü Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi düzenlenecek. Zirvede kamu, özel sektör, sivil toplum, üniversite, AR-GE ve İSG kuruluşlarından yerli ve yabancı uzmanlar bir araya gelecek. Yaşanan enerji krizi ile birlikte kömürün yeniden yükselişi ve temiz kömür teknolojileri zirve ile ele alınacak.

KÖMÜR TÜKETİMİ 8 MİLYAR TONU GEÇTİ

Küresel anlamda kömür tüketimin 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla arttığına dikkat çeken Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan, tüketimin tek 1 yılda 8 milyar tonu ilk defa aştığını belirterek, “Avrupa’nın gaz tedarikinde yaşadığı riskler elektrik üretiminde kullanılan kömür talebinin artmasında etkili oldu. Bu yeni gelişmeler kömür politikalarının yeniden şekillenmesini de gerektiriyor.

Tüm dünyanın gözünü çevirdiği kömür kaynaklarının geleceğini 4. Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi’nde yabancı uzmanlar ve sektörümüzün önemli temsilcileriyle birlikte masaya yatıracağız. Zirve yeni iş birliklerinin de önünü açacak” diye konuştu.