Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre kabinede 2 bakan değişti. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki istifa etti. Özhaseki, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Üstlendiğim bu kutlu görevi sağlık sorunlarım sebebiyle kendi dileğimle bırakmak istediğimi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. " ifadelerini kullandı.

Görevden af talebi kabul edilen Mehmet Özhaseki'den boşalan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına, 2018-2023 yılları arasında bakanlık yapan; ardından 2024 yerel seçimlerde AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı'na aday gösterilen Murat Kurum'u atandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili olarak görev yapan Kurum, ikinci kez bakanlık görevine getirilmiş oldu.

Murat Kurum'un bu göreve atanmasıyla birlikte AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısı ise 264'e düştü.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın görevine son verildi. Koca'dan boşalan koltuğa İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu atandı. Erdoğan’ın kabinede geniş çaplı bir revizyon yapacağı haberleri kulisleri hareketlendirmiş; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 'affını istediği' ileri sürülmüştü.

Koca, bu gece Resmi Gazete'de yayımlanan kararla görevden alındı ve Sağlık Bakanlığı görevine de İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı.

Kabinede 31 Mart yerel seçimlerinden bu yana beklenen değişiklik gerçekleşti. Fahrettin Koca'nın yerine Sağlık Bakanı olarak Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Mehmet Özhaseki'nin yerine de Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak Murat Kurum getirildi.

Editör: Menekşe Topaloğlu