Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde bir ortaokul öğretmeninin yıl başında öğretmenler kurulu toplantısı sırasında Destekleme ve Yetiştirme Kurs Programı’ndan mutlu olmadığını ve idarecilerin işini doğru yapmadığını dile getirdiği için maaştan kesinti ve kınama cezası aldığı gündeme gelmişti.

Cumhuriyet gazetesinden Cengiz Karagöz'ün haberine göre öğretmenin kentteki başka ilçede bulunan bir okula sürgün edildiği ve yine aynı okulda görev yapan bir öğretmenin de Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) düzenlediği “Kitap Kurdu” adlı yarışmaya “Kitapların içeriğinde dini ve siyasi öğeler bulunuyor” diyerek öğrencilerinin katılım göstermesini reddettiği için ceza verildi.

Öğretmene “Kasıtlı olarak verilen emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumlarca belirtilen usul ve esasları yerine getirmemek, görevle ilgili resmi belge araç ve gereçleri korumamak” gerekçe gösterilerek 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verdi.

Ayrıca bu öğretmen görev tanımı dışında olduğu ifade edilen başka işleri yapmayı da sendikalar kanununu hatırlatarak reddetti. Öğretmene kınama cezası da verildi. Aynı okuldan bir başka öğretmen ise öğrenci ve velilerin de bulunduğu bir WhatsApp grubundan, okul müdür yardımcılarını çıkardığı gerekçesiyle uyarı cezası aldı. 

Eğitim-İş Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, söz konusu uygulamalara karşı hukuk mücadelesi başlatacaklarını ifade ederek “Bu cezalar hakkını arayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına sahip çıkan öğretmenleri sindirme çabasıdır. Sendikamız hiçbir üyesini yalnız bırakmayacak, bu uydurma cezalara boyun eğmeyecektir” ifadelerini kullandı.