Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Bankaların iktidarla konuşup proje üretmeleri gerekir ya da siyasal iktidarın bankalara güvence vermesi gerekir.

Çok sayıda insan Kahramanmaraş’ı da terk etmiş durumda. Nitelikli personel olmadığı için fabrikalar verimli çalışamıyor, bazıları hiç çalışamıyor. Nitelikli personelin tekrar işbaşına dönmesi için de teşviklerin getirilmesi gerektiği ifade edildi. Bir sanayici “Bir maaş biz verelim, bir maaş da devlet versin” dedi. Ben de bunu dillendireceğimi ifade ettim.

Çiftçilerin sorunları var. Ankara Büyükşehir Belediye başkanımız bir protokol yaptı. Bu çerçevede imkanlar sağlanacak. Gübre, yem desteği verilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş’a verdiği desteği diğer büyük belediyelerimiz de sorumlu oldukları kentlere verecek.

Devlet yönetenler kısa vadede, orta vadede, uzun vadede ne yapacaklarını açıklasınlar. Devlet liyakatle yönetilir. Neyi nasıl yapacağını ifade eder. “Acaba bürokratlar gelip sizinle konuştular mı?” diye sordum. Yok arkadaşlar. Devlet yönetimi ciddiyet ister, günü birlik kararlarla devlet yönetilmez. Bu anlayış sorunları çözmez.

Tüm vatandaşlarıma söylemek isterim, hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Var olan sorunların tamamını Millet İttifakı olarak sırtlanacağız. Türkiye güçlü ve yeterli kaynakları olan bir ülkedir. Saydam, hesap veren bir yönetim olduğunda pek çok kuruluştan yardım da kredi de alabiliriz.

Ayrıca deprem bölgesiyle ilgili alınacak kararların bütün halinde alınması lazım. Kararların bütünlük içinde ele alınım değerlendirilmesi lazım.

Bu kadar insanın ölümünden sorumlu olanların, imza atanların, ellerini kollarını sallayarak sokaklarda gezmesini kabul etmiyorum. Onların da hesap vermesi lazım. Bu kadar insanın kanı yerde kalmamalı.

1-631

Editör: Mine Kirik