Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bundan 2 yıl önce yayınlanan tasarruf genelgesini hatırlatan bir genelge yayınlayarak kamuda araç kiralama, tören, bina yapımı gibi tüm harcamalar kısıtlandığını hatırlattı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Pazartesi günü kamu kurumlarına 'tasarruf' genelgesi gönderdi. Genelgede taşıt edinimi ve kiralanması, bina yapımı, bakımı ve onarımı işleri, temsil, tören, ağırlama ve tanıtım giderleri başta olmak üzere birçok harcama alanlarında kapsamlı kısıtlamalara gidileceği bildirildi. 2021'deki genelge hatırlatılırken ayrıca deprem kaynaklı maliyetler dışında tüm harcamaların gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Ancak bu genelge 24 saat sonra delindi... Bakan Şimşek imzasıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kamu kurumlarına tasarruf genelgesi gönderildiği gün, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), piyasa değeri 10 milyon TL’ye yakın olan bir makam aracı kiralamak için ihale açtı. Duyurusu yayımlanan ihalenin, 14 Ağustos’ta düzenleneceği bildirildi.

LÜKS ARAÇ TARİFİ

EPDK İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirileceği belirtilen ihale kapsamında hazırlanan teknik şartname ise dikkat çekti. Belirli bir marka ve modele işaret eden teknik şartnamede, makam aracı olarak kiralanacak aracın özellikleri sıralandı. Dosyada ayrıntılı şekilde tarif edilen aracın ikinci el piyasa değeri, 10 milyon TL’ye yaklaşıyor. Aracı, lüks segment otomobilleri ile tanınan bir Alman firması üretiyor. EPDK’nin de kiralamayı öngördüğü aracın, “Long” olarak da bilinen modeli ülkede az sayıda bulunuyor.