Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra başka il veya ilçeye taşınan Kahramanmaraşlı afetzede vatandaşlarımız adres değişikliğinde bulunmuştu.

Türkiye seçime doğru giderken, yaşanan iki büyük depremin ardından Kahramanmaraş'tan başka il veya ilçeye kaç kişi göç etti?, kaç kişi ikametgah adresini değiştirdi?, kaç kişi memleketlerine geri döndü?, Kahramanmaraş'ta seçmen sayısı ne kadar azaldı? gibi merak edilen konuları AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Av. Ahmet Özdemir açıkladı.

"71 BİN VATANDAŞIMIZ KAYDINI BAŞKA İLLERE ALDIRMIŞ"

Özdemir, yaptığı açıklamada; "Kahramanmaraş'ta şu anda  biliyorsunuz Yüksek Seçim Kurulu 23 Mart ve  2 Nisan arasında seçmen kaydını taşımak isteyenlere bir fırsat verdi. 3 Nisan sabahı verileri aldığımızda  Kahramanmaraş'tan toplam 71 bin kişi başka illere kayıt yaptırmış. Yani anlıyoruz ki 71 bin kişi 14 Mayıs'ta başka illerde oy kullanacak. Ama Kahramanmaraş'tan başka illere giden vatandaşlarımızın sayısı 396 bindi, şu anda bu sayı 197 bin. Hızlı bir şekilde memleketlerine geri  dönüyorlar. Buradan şunu anlayabilirsiniz, 197 binin içinde de 71 bini dönmeyecek. Geri kalanları dönecek. Bu bizim için önemli bir sayı. Yani şehrine sahip çıkma duygusuna vatandaşlarımız sahip olmuşlar. 71 bin kişinin de 71 bini seçmen değil. 71 bin kişinin ancak 57 bini yada 58 bini seçmendir. Dolayısıyla bu seçimde 71 bin kişi vatandaşımız kaydını başka illere aldırmış." dedi.

Editör: Serkan KARAASLAN