Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde yaşanan olay, adliyede bir avukatın tutuklanmasıyla gündem oldu. Olay, barolar ve savcılık arasında gerilime neden oldu. Yargı dünyasını kaşı karşıya getiren olayla ilgili barolardan peş peşe açıklamalar yapılıyor. İşte konu hakkındaki gelişmeler...

Adalet Sarayı otoparkında geçtiğimiz aylarda yaşanan bir olay nedeniyle Avukat Ayhan Özdemir hakkında yürütülen soruşturma ile ilgili Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı ve Türkiye Barolar Birliği basın açıklaması yaptı.

Konu ile ilgili TBB Başkanı Erinç Sağkan’ın yarın Afşin’e gelmesi bekleniyor.

TBB ve Kahramanmaraş Barosu tarafından Yargı görevinin kötüye kullanılması kabul edilemez başlığıyla yapılan ortak açıklamada; “Kahramanmaraş Barosu üyesi meslektaşımız Av. Ayhan Özdemir'in adliye otoparkında daha evvel yaşandığı belirtilen bir olayla ilgili yürütülen soruşturmada, 07.12.2023 tarihinde ifadesinin ayakta alınmaya zorlanması üzerine Cumhuriyet Savcısı ile yaşanan tartışma neticesinde önce hakkında gözaltı kararı alınmış ve Afşin Adliyesi Baro Odasında kelepçe takılarak, çok sayıda polis eşliğinde Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştür.

24 saat gözaltının ardından yine kelepçeli olarak Adliyeye getirilmiştir. Gerek gözaltı işlemi ve uygulanan usul, gerekse TCK.m.265/2 kapsamında "Görevi yaptırmamak için direnme" isnadıyla tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilme ve ardından tutuklama kararı verilmesi, yargı görevlilerinin görevlerini açıkça ve ısrarla kötüye kullanmasıdır.

Suç teşkil eden bu keyfi uygulama, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının açık ihlali olup basite indirgenemez, yanlış bir hukuki değerlendirme denilerek geçiştirilemez. Tutuklama nedenlerinden hiçbiri bulunmadığı halde Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100.maddesine açıkça aykırı şekilde gerekçesini belirtmeksizin "adli kontrol hükümlerinin yetersiz olacağı" denilerek tutuklama kararı verilmesi keyfiliktir, kendini kanundan üstün görmektir. Bu hukuksuz uygulama, hakimlik vakarını ve güvenilirliğini ağır biçimde zedelemiştir.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, bu açık hukuksuzluğa sebebiyet verenler hakkında gereğini hemen yapmaz ve mesleki taassupla hareket ederse işini hakkıyla yapan binlerce yargı mensubunun güvenilirliğini bizzat kendi elleriyle yok edeceğini de kabul etmelidir.

Adli ve idari başvuruların yapılması suretiyle yasal sürecin tüm yönleriyle Türkiye Barolar Birliği ve Kahramanmaraş Barosu tarafından en üst düzeyde hassasiyet ve kararlılıkla takip edildiğini kamuoyunun bilgisine sunuyor ve tekrar hatırlatıyoruz; Yargı yetkisi kullanılarak gözdağı verilemez. Yargı yetkisi kullanılarak had bildirmeye çalışılamaz. Yargı yetkisi keyfi şekilde kişisel tatmin aracı olarak kullanılamaz” açıklamasında bulunuldu.

ELBİSTAN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN AÇIKLAMA!

Konu ile ilgili Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı ise 10.12.2023 tarihinde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kahramanmaraş Barosu avukatlarından Avukat Ayhan Özdemir’in tutuklanması sebebiyle yargı görevinin kötüye kullanıldığına yönelik yapılan bazı açıklama ve paylaşımlar nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bir basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

22.12.2022 günü Afşin Adalet Sarayı otoparkının giriş kısmına diğer araçların girişini engelleyecek şekilde aracını park etmesi sonucu adli işlemler için giriş yapmak isteyen kolluk kuvvetlerinin adliyeye giremediği, Adalet Sarayı girişindeki yoğunluk nedeniyle yolda uzun kuyrukların oluştuğu olayla ilgili kolluk kuvvetlerinin Avukat Ayhan Özdemir’den şikayetçi olmaları üzerine adı geçen avukat hakkında mülhakat Afşin Cumhuriyet Başsavcılığınca “trafik güvenliğini tehlikeye sokma ve kişiyi bir yere gitme hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma kapsamında ifadesinin alınabilmesi için 30.05.2023 ve 17.11.2023 tarihlerinde çıkarılan çağrı kağıtları üzerine ancak 07.12.2023 tarihinde ifadesi alınmak üzere adliyeye gelen Avukat Ayhan Özdemir, Cumhuriyet Savcısının ifade almak istediği sırada Cumhuriyet Savcısına hakaret ve tehditlerde bulunarak Cumhuriyet Savcısının üzerine saldırmış, kolluk kuvvetleri ve adliye personelinin olaya müdahalesi ile şüpheli güçlükle odadan çıkarılmıştır.

 Şüphelinin ifadesinin alınması sırasındaki eylemleri sebebiyle hakkında mülhakat Afşin Cumhuriyet Başsavcılığınca “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme suçlarından” başlatılan soruşturma kapsamında adı geçen, “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçundan 08.12.2023 tarihinde tutuklanmıştır.

Yargı görevinin ifası sırasında görevin yapılmasını engelleyecek şekildeki eylemlerin, herhangi bir vatandaş ya da hukuk mesleğini icra eden kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olmasının suçun oluşumuna ve uygulamaya bir etkisi bulunmamakta olup açıklamamız dışındaki yapılan haber ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.