İnternet haber siteleriyle geçtiğimiz ay yapılan toplantıda haber sitelerinin görüş ve önerileri çerçevesinde bir taslak hazırlandı. Taslak, son şekli 13 Ocak 2023 tarihinde yapılacak olan BIK Genel Kurul toplantısında netleşecek.

KAHRAMANMARAŞ 4 KATEGORİDE YER ALDI

Türkiye Geneli haber siteleri taslağında iller 5 kategoriye ayrıldı. Taslakta Kahramanmaraş 4. kategoride yer aldı.

Kahramanmaraş'ında yer aldığı kategori de; Afyonkarahisar, Batman, Bolu, Çanakkale, Çorum, Edirne, Elazığ, Hatay, Isparta, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Muğla, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Van ve Zonguldak İlleri bulunuyor.

Kahramanmaraş kategorisi'nde yer alan illerdeki haber sitelerinin Basın İlan Kurumu’nda ilan alabilmesi için şartlar şöyle;

Bununla birlikte Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren haber siteleri ise kara kara düşünmeye başladığı görülüyor. Kentte bu şartları yerine getiren sadece Kanal Maraş haber sitesinin olduğu gözlemlenirken, diğer haber siteleri de ne gibi açıklama veya yorum yapacağı ise merak konusu oldu.

RESMİ İLAN SÜRESİ 24 AY

Öte yandan İnternet haber sitelerinin resmî ilan yayımlayabilmeleri için bekleme süresi 24 ay olarak planlandı.

İstisnai olarak resmî ilan yayımlama hakkı kazanabilmesi için imzalı şekilde başvuru tarihinden itibaren dahil olduğu 1, 2, 3, 4 veya 5 inci kategori için belirlenmiş asgari kadro ve günlük asgari içerik sayılarının 2 katı ile günlük asgari tekil ziyaretçi sayısının 6 katını yerine getiren internet haber sitelerine bekleme süresi 6 ay olarak uygulanacak.

Bu arada ziyaretçi trafiklerinin en az Yüzde 15’inin doğrudan gelenlerden oluşması zorunlu hale getiriliyor.

1, 2, 3, 4 ve 5 inci kategorilerde yer alan internet haber sitelerinin ziyaretçilerinin günlük ortalama sayfada kalma süresi en az 1 dakika; genel kategoride ise en az 2 dakika olması zorunlu olacak.

İnternet haber siteleri Kurum tarafından belirlenen ve ziyaretçi trafik bilgilerini toplayan ölçüm aracını kullanmak zorunda olacaklar.

İnternet haber sitelerinin içeriklerinde yer alan haber ve köşe yazılarında; Tarih ve saat bilgilerinin yer alması zorunlu.

Bir içeriğin ilk kez sunulmaya başlandığı tarih ve saati ile sonraki güncelleme bilgileri, her erişildiğinde değişmeyecek şekilde içeriğin üzerinde belirtilecek.