2023-2024 eğitim-öğretim yılı dertli açıldı. Fahiş zamlar nedeniyle okul ve kırtasiye alışverişi velilerin belini bükerken. Pek çok veli okul kantinlerindeki fiyatların geçen yıla göre çok yüksek olmasına dert yandı.

Özellikle okul kantinlerindeki fiyatların geçen yıla göre yüzde 65 yüksek olmasına hem öğrenciler hem de veliler tepkili. Konuya ilgili görüştüğümüz öğrenci velileri, ''Bu durumun bir an önce kontrol altına alınmasını ve fiyatların düşürülmesini'' istedi.

KANTİNCİLER DERNEĞİ NEDEN SESSİZ?

Öğrencilerin alım gücü geçen yıllara göre düştüğü görülürken, okulların kantinlerindeki bu fahiş fiyatlar aileleri kara kara düşündürüyor. Peki, Kantinde satılan ürünlerin fiyatlarını kim belirliyor? Konu ile ilgili hiç bir yetkiliden ses çıkmazken, ailelerde çaresiz bir şekilde durumu izlemek zorunda kalıyor. Kahramanmaraş Kantinciler Derneği de bu konuda sessizliğini koruyor. Bu konuyla ilgili meslek kuruluşları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının bu duruma el atmasını beklediklerini dile getiren öğrenci velileri ayrıca ''Kahramanmaraş Valisinin bu konuda üzerine düşeni yapmasını ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bilgi alarak gerekli hassasiyeti göstereceğini umuyoruz'' ifadesinde bulundular.

ÇOÇUKLARIMIZA OKUL HARÇLIĞI VEREMİYORUZ

Bir çok veli ihbar hattına yazdıkları mesajlarda; ''Ekonomi kriz ortada, çoçuklarımıza okul harçlığı veremiyoruz. Herşey ateş pahası, bir tost yiyecek olsalar 30-40 lira, bir su 5 TL, bir meyve suyu 10 TL, bir simit 10 TL, çoçuklarımıza günlük en az 40-50 TL vermememiz lazım ki okulda aç kalmasın. Bu ateş pahası fiyatlara kimler müdahale edecek bilemiyoruz'' yazdıkları görülürken, 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber okul kantinlerindeki bu fahiş fiyatlar vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor.

İki çocuğunun da okuduğunu söyleyen bir öğrenci velisi, “Kantindeki fiyat listesini görünce çok şaşırdım. Çocuklarımın yanına beslenmesini koysam da zorunlu olarak kantinden alışveriş yapıyoruz. Simit 10 lira, küçük ayran 10 lira, bu fiyatların altından kalkamıyoruz” dedi. Veliler, okul idarecilerine fiyatların yüksek olduğunu söylediklerinde, “Okul kantinlerini Kantinciler Odası denetliyor, bizim bu konuda yetkimiz yok” şekilde cevap aldıklarını söyledi.