Kahramanmaraş merkezli depremlerde konutları yıkılan vatandaşların merakla beklediği müjde geldi. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, 1 Şubat'ta yapımı tamamlanan 46 bin deprem konutunun kura çekiminin yapılacağını, 6 Şubat'ta ise konutların anahtar teslimlerinin başlayacağını açıkladı. İşte detaylar.

Kahramanmaraş'ta, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından TOKİ tarafından yapılan ve tamamlanan deprem konutları 1 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan kura çekimiyle hak sahiplerine teslim edilecek. TOKİ kurası 1 Şubat tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 11 ilde eş zamanlı online (çevrimiçi) gerçekleşecek.

Kuraya katılacaklara e-Devlet üzerinden mesaj gönderilecek

DEPREM KONUTLARI KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN?
Depremlerin yıl dönümünün yaklaştığını anımsatan Karaloğlu, 6 Şubat tarihinin içinde olduğu haftada kaybedilen canlar için anma etkinlikleri düzenleneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın depremin hemen ardından 1 yılda konutların teslimine yönelik açıklamalarını anımsatan Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda 1 Şubat saat 16.00'da ilk kura törenini yapacağız. 41 bini şehir merkezlerinde, 5 bini de köylerde olmak üzere 46 bin konutumuz kura çekimi için hazır. İnşallah 1 Şubat'ta kuralları çekeceğiz ve 6 Şubat itibarıyla da anahtar teslimine başlayacağız. Vatandaşımız bir senedir önce çadırda sonra konteynerde epeyce sıkıntı çekti. İnşallah bu gördüğünüz daire, binalarda parkıyla, bahçesiyle, yoluyla kendilerine yakışır bir şehir yaşantısına kavuşacaklar. Kardeşlerimiz inşallah kısa zamanda yeni yaşam alanlarında, kalıcı konutlarda yaşamına devam edecek."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu başkanlığında gerçekleştirilen istişare ve değerlendirme toplantısına katılan Başkan Güngör, “Kısa süre içerisinde 10 bin konutun teslimi için kura çekimi yapılacak. Ardından her ay konut teslimi devam edecek. Bakanlığımız tarafından şehir merkezimizde başlatılan kentsel tasarım projesi de hızla sürüyor. Şehir merkezimize 10 bin konut ve iş yeri kazandırılıyor. Altyapı için de 10 Milyar TL’lik yatırımla projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz” dedi.