Kahramanmaraş’ta 15 bin dekarlık arazide sarımsağın yeşil firik hasadı başladı. 

Sarımsak piyasaya canlılık getirdi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık-Türkoğlu İlçeleri ve Narlı ovasında sarımsağın yeşil firik hasadı bereketli başladı. Şanlıurfa’dan gelen yaklaşık 7 bin tarım işçisi sabahın ilk ışıklarıyla beraber sarımsak sökümü yapıyor. İşçilerin bir kısmı söküm yaparken, bir kısmı bağlıyor.

Bir kısmı ise sarımsağı harmana taşıyor. Hasat bereketli başladı; 15 bin dekarlık alandan yaklaşık 30 bin ton rekolte beklenmekte. İl genelinde bereketli başlayan sezonda ancak sarımsağın fiyatının 4 yıl önceki piyasadan alıcı bulması çiftçileri zor duruma soktu. Sarımsağın perakende satışı şuanda pazarda 10 liradan satılmakta. Arazide tüccarlar üreticiden 7 liraya aldıkları sarımsağı soğuk hava depolarına istifleyerek, kış sezonunda 35-40 liradan satıyorlar. Bu durumda üretici, malını ucuza satarken, tüketici de haliyle pahalı sarımsak yiyor.

Narlı Ovası-Akçakoyunlu Mahallesi’nde çiftçilik yapan üreticiler, girdi fiyatlarının çok pahalı olduğunu, ürünün tamamını sattıklarında ancak işçi parasını karşıladığını ifade ettiler. Devletten yüzde 20 mazot desteği aldığını ifade eden üreticiler, rekoltenin çok iyi olduğunu ancak fiyatlarının düşük olduğundan dert yanarak bu şartlarda ayakta kalmanın mümkün olmadığını söylediler.